cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Destinace > Evropa > Česko > 18+ tipů co navštívit v Českých Budějovicích

18+ tipů co navštívit v Českých Budějovicích

Aktualizováno: 12. května 2024

10 let v Budějcích žil a žije, 10 let poctivě navštěvoval místní podniky a další a další přidává. To je známka kvality, díky které si můžete našimi tipy co navštívit v Českých Budějovicích, užít toto město plnými doušky.
Obsah článku

Jakožto patrioti jihočeské metropole nesmí na našem blogu chybět ultra průvodce, co navštívit v Českých Budějovicích. Ať už máte jeden den, nebo celý víkend město vám bude mít vždycky co nabídnout. Díky tomu, že tu bydlíme v samotném centru a dlouhá léta jsme strávili poflakováním po městě, může vzniknout tento nabitý průvodce. Nemůžeme si odpustit cimrmanovskou hlášku, kterou zná téměř každý – v Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Tento článek vám ukáže, jak je to pravdivé. 

Co navštívit v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. + bludný kámen

Největší náměstí České republiky si nemůžete nechat ujít. Od teď budete vědět, jak vypadá 1 hektar plochy, protože přesně takovou plochou oplývá naše náměstí. Pohled na něj je krásný nejen ze země, ale také z přilehlé střechy Heaven gymu. Mrkněte na jejich IG, kde se občas naskytne šance prohlédnout si náměstí z ptačí perspektivy. 

No a až se budete procházet po náměstí nezapomeňte překročit bludný kámen – Kdo jej podle po 21. hodině nevědomky překročí, ztratí orientaci a bude bloudit ulicemi města. Toto se děje hlavně v době od pátku do neděle. :))

Co navštívit v Českých Budějovicích: Náměstí Přemysla Otakara II

Výstup na Černou věž

Navštívit Budějovice a nevyšlápnout si na Černou věž je běžné, tak proč neudělat opak? Výstup na tuto dominantu vám zabere pár minut. Odměněni budete krásným výhledem nejen na celé město, ale také na přilehlé okolí nebo dominantu Blanského lesa Kleť. 

Pokud vám to nevyjde časově, nebo bude ošklivé počasí můžete si prohlédnout virtuální prohlídku.

Kolem řeky Malše na „Malák“

Jedna z nejhezčích aktivit – vydat se podél jednoho břehu až na “Malák”, vychutnat si natoečené pivo v Pivovarské zahradě pivovaru Samson a po druhém břehu se vydat zpět. Procházka vám zabere bez zastávky necelou hodinku a opravdu stojí za to!

Historické centrum

“Ztraťte se” v uličkách Budějovic. Záměrně píšu v uvozovkách, protože centrum města je tak roztomilé a dispozičně rozložené, že nemůžete zabloudit. Projděte si všechny historické uličky a obdivujte krásu barokních domů, obchůdků, kavárniček a různých bazárků. Obzvlášť za zmínku stojí ulice Panská, Plachého (jinak také Pochcaná ulička – vysvětlení zde), Česká nebo Dr. Stejskala. 

PS: Až budete v Panské ulici určitě zamiřte do pražírny kávy Jedna radost. Kávu dostanete čerstvě praženou, namletou a výtečně připravenou.

Projížďka na loďce po Malši s řízenou prohlídkou v pivovaru Samson

Sezónní kratochvíle, která za to stojí! Na slepém rameni řeky Malše nastoupíte a můžete si užít 1,5 hodinovou plavbu, kterou zakončíte v nedalekém pivovaru Samson s možností prohlídky. Pokud byste chtěli navštívit pivovar po vlastní ose, nepochodíte. Více informací o plavbách na stránkách Vlnna.

Návštěva národního pivovaru Budvar

Při otázce co navštívit v Českých Budějovicích nesmí chybět pýcha města, která je v době vaření cítit od Pražské až po Strakonickou ulici. Pokud přijíždíte vlakem tato dominantní stavba vám neunikne. Každoročně je pivovar cílem statisíců návštěvníků a ne nadarmo. Tématické prohlídky s ochutnávkou jsou fajn. 

Kromě povídání s velmi příjemným průvodcem, ochutnáte tento zrzavý mok.

Návštěva Pivovarské zahrady pivovaru Samson

Jak již bylo zmíněno v rámci procházky podél řeky Malše. Na levém břehu se rozkládá nově vzniklá Pivovarská zahrada pivovaru Samson, kde se každé léto konají 3x v týdnu živé koncerty, pivo teče po litrech a lidé se jednoduše baví jako dříve. 

Návštěva minipivovaru Solnice

A aby piva nebylo málo máme přímo v centru malý, relativně mladý minipivovar Solnice. Prohlídku pak můžete rovnou spojit s návštěvou přilehlé restaurace Solnice. Malý tip pro milovníka piva. Pokud se vydáte na prohlídku do tohoto skvostu v centru města, u ochutnávky jednoho půllitru neskončíte. Plány na odpoledne raději přehodnoťte. 

Katedrála svatého Mikuláše + bohoslužba

Ihned pod Černou věží položila své základy katedrála svatého Mikuláše, která je jedním slovem skvostná a s věží se náramně doplňuje. Kromě zírání, můžete nakročit dovnitř a užít si atmosféru katedrály. Mimo to pořádá i farnost pravidelné bohoslužby pro veřejnost.

Budova radnice spojená s prohlídkou

Dominanta hlavního náměstí vám neunikne. Určitě si před ní stoupněte/ sedněte na jedné z laviček a pořádně si budovu prohlédněte. Zaujmout by vás mohly desítky motivů a dekorací. Určitě navštivte i turistické centrum při hlavním vchodě do radnice, kde si můžete rezervovat prohlídku celé budovy.

Budova radnice v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum

Pokud vám nevyšlo počasí a jste sytí a napití, neváhejte navštívit Jihočeské muzeum. Poznáte tak impozantní příběh založení a vývoje města České Budějovice. Mimo to muzeum pořádá i tématické výstavy. 

Alšova jihočeská galerie

Budějčáci jsou patřičně hrdí právě na tuto galerii, která má i další pobočky po Jihočeském kraji. Konkrétně na Hluboké a v Bechyni. Zajímavostí je, že galerie je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, které patří k pěti největším ústavům svého druhu v České republice.

Park Stromovka

Uniknout z města můžete ani ne pár set dobrých metrů na jih do parku Stromovka. Budejovice jsou pro tohle ideálním místem, kde by chtěl žít každý. Nemohl jsem si tuto frázi odpustit, neb je to pravda!! Příjemnou procházku můžete završit návštěvou nádrže Bagr (nekoupat!) a osvěžením v blízkém bistru U Tří ptáků. 

Farmářské trhy na Piaristickém náměstí a v Žižkárně

Od jara do časné zimy se konají každý čtvrtek a sobotu farmářské trhy na Piaristickém náměstí, kde místní farmáři prodávají zeleninu, ovoce, možnost pochování si králíka nebo nákup pamlsků (jako ty z Novosedlické pekárny – to je něco). 

Druhou zastávkou pak můžou být trhy v bývalých prostorách kasáren Žižkárna u autobusového nádraží. Tyto trhy nejsou pravidelné. Určitě sledujte jejich FB

Procházka v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky

Tentokrát se vydáme po levém břehu Vltavy až do Českého Vrbného, kde se rozléhá přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Kromě volně žijícího ptactva si můžete užít nenáročnou procházku a nerušenou atmosféru kousek od centra města. Můžete sem dojet i autobusem číslo 9. 

Jako bonus se můžete odměnit českou kulturní památkou – sekanou v nedalekém Globusu.

Zábavní areál ČEZ Vltava

Nově vybudovaný park ČEZ areál Vltava vám v létě udělá radost. Spousta prostoru pro radovánky – beach volejbal, workout, dětská hřiště, písčité pláže a stánek s občerstvením, je přesně to, co v létě potřebujete. 

Procházka po cyklostezce až na Hlubokou

Oblíbená aktivita aktivita Budějčáků. Pokud plánujete v Budějcích strávit víkend, nečekejte a vyražte podél levého břehu až na Hlubokou nad Vltavou. 10 km dlouhá procházka vám nezabere ani dvě hodiny, terén je nenáročný a na konci se můžete kochat památky města Hluboká. Zpátky šlapat nemusíte, sveze vás MHD nebo linkový autobus, který jezdí co hodinu.

Vodárenská věž + hra

Posledním tipem je návštěva vodárenské věže na pravém břehu Vltavy pár set metrů od centra města. Mimo návštěvu si firma Čevak připravila zábavnou poznávací hru “Kdepak sedí Kachna na prameni”, která vám zábavnou formou přenese do blízké budoucnosti, do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem a vůbec nic se nestalo.

Na kole do minipivovaru Kněžínek

Tenhle výlet za to stojí. Půjčte si například sdílené kolo od Rekol a vyražte směr minipivovar Kněžínek stejně jako jsme to udělali my. Kolo tam můžete nechat (je tam záchytné parkoviště pro sdílená kola) a užít si atmosféru areálu se vším všudy. Nám výlet zabral dohromady 30 minut jízdy přímo z centra města. Během jízdy uvidíte, že i pár kilometrů od samotného centra je moc hezká příroda a co je víc než osvěžení na konci výletu? Zpět můžete využít službu Bolt, která je v ČB aktivní.

Doporučuju vyzkoušet jejich medovou čtrnáctku. Mňam!

Kam v Budějcích za jídlem

Ač se může zdát, že v tak “malém” krajském městě najdete lehce dobrý podnik, kde se dobře najíte, nebuďte na omylu. Alespoň lehce se vám pokusíme trefit přímo do noty.. Ať už míříte za pivem (jeden ze symbolů města) nebo dobrou kávou, budete určitě spokojeni!

Snídaně

Začneme rovnou z ostra. Jako Budějčáci, kteří žijí v centru, máme prochozeno mnoho míst. Jednoduše proto, že nová nepřibývají a těch dobrých míst je pomálu. Pokud navštívíte alespoň jeden z těchto podniků, nebudete litovat. 

Esence Café a Praži Café – dva podniky, jeden majitel. Kvalita snídaní je v obou restauracích stejná. Pokud si rádi dáváte vejce benedikt, tak věřte, že právě zde dostanete jedny z nejlepších ve městě. V Esenci na briošce, v Praži Café na nadýchaných lívanečcích. 

Café Datel pár kroků od náměstí v ulici Piaristická se ukrývá vzývaný podnik Café Datel, který nabízí za mě speciální snídaně, které nejsou pro Budějce příliš typické. Kromě toho si zde můžete vychutnat výbornou kávu a domácí čaje. 

Kam v Budějcích na snídani
Café Datel je špičkou v Budějcích, kam ale chodí každý. 🙂

Café Mezi Plátky vás nadchne. Nově se přestěhovali z Husovy třídy na překrásné místo naproti Jihočeskému divadlu a musím říct, že to je bomba! Krásný interiér, příjemné posezení téměř u řeky a ty snídaně! Švestkové ravioli musíte mít. 

Od náměstí ještě neodcházíme a nakoukneme k Černé věži. Tady se ve stínu majestáty Budějovic v malém podloubí nachází Kafé bar u Vás, který obměnil snídaňové menu a to byla trefa do černého, tedy snídaňového! 🙂 Slané bagely, wafle na slano i na sladko, řecká omeleta no prostě.. mňam. 

Spěcháte a chcete něco malého do ruky? Pak je tu pro vás Bistro Vypečený okno, kde si v jejich okýnku dáte čerstvě napečené dobroty! No já bych tu sežral vše. 

Kam v Budějcích na snídani: Vypečený okno
Vypečený okno neminete. PS: Makový rohlíček vás vystřelí

Oběd a večeře

Hlad a žízeň zaženete v těchto skvělých podnicích, které kromě výtečného jídla, nabízí i hezkou atmosféru. Každý si s Budějovicemi spojí Masné krámy, jak jinak. Dobrého Budvara ale dostanete i na jiných místech.

Restaurace Paluba je jednoduše romantika v centru města s obědem nebo večeří nad tekoucí Mlýnskou stokou. A věřte, že ta atmosféra vás bude bavit celý večer. Resturaci provozuje vždy veselá Zuzka a její podpis je v celé restauraci patrný. 

Určitě také neuděláte chybu, když navštívíte tyto skvělé podniky:

Bistro Magdalene
Žlutá Ponorka
Bistro Na Lžíci

Za veganskými pokrmy do restaurací s příhodným názvem Impala a Slunce.

Restaurace La Bodega aneb za španělskými pokrmy, já si tu oblíbil paellu, kterou si doma nedokážu udělat tak dobrou.

Kam v Budějcích na oběd a večeři
La Bodega – španělská perla na rohu Hradební ulice

No a samozřejmě pokud dumáte nad tím, co navštívit v Českých Budějovicích, když máte chuť na zábavu a příjemné posezení, níže  jsme připravili i pár tipů, kam za alkoholem a dobrou zábavou. Bude vhodné, pokud si uděláte v primetime čase rezervaci do všech níže jmenovaných podniků – obzvlášť o víkendu bývá v centru rušno.

Gin Bar – jestli si někde vychutnat gin a ještě s výkladem a odbroným doporučením, tak právě tady.
Žlutá Ponorka
U Tří Sedláků – nejlepší nejdražší desítka ve městě, a že je fakt dobrá!
Nevinný bar
Masné krámy – klasika, kterou navštěvují nejen turisté, ale také místní právě kvůli Budvaru.
Restaurace Perla – nejlepší žebra ve městě a Budvar k tomu (také tankový!)
Restaurace Solnice

Kam na pivo v Budějcích

Kavárny

Jako jsme na začátku psali o krásných místech na snídani, často se tato místa prolínají a nabízí útočiště dobré kávy. S žádnou níže jmenovaných nebudete litovat. Jako vždy doporučíme také aplikaci Coffeetrip, která vám mnohdy bohatě napoví, co kavárnička nabízí.

V kavárně Pokoj dostanete přesně to, co chcete. Budete odcházet s hřejivým pocitem a pokojem na duši, protože tahle káva a její příprava z rukou majitelky nemá chybu! 

Kam v Budějcích na kávu: Kavárna Pokoj
Kavárna Pokoj v Pasáži Krajinská je jasnou volbou!

Ulice Plachého ukrývá další skvost, který si od píky vybudoval Honza Ašenbryl Plachý Café. Místa na sezení tu příliš není, za to kávového zážitku je tu dost. 

Zamíříme k levému břehu Malše, kde se v administrativní budově ukrývá kavárna Coffee Berry a v ní sympatický tým mladých lidí, kteří vám připraví kávu takovou, o jaké jste ani nesnili. 

Kam za kávou v Českých Budějovicích
Jeden z tipů směřuje do veselé kavárny Coffee Berry

a další kavárny, které stojí za to:

Kde se ubytovat v Budějcích

Doporučuji ubytovat se přímo v centru. Vše máte pak na dosah ruky. Ušetříte čas a mnohdy ubytování nabízí i parkování přímo ve svých budovách. Vyloženě levné ubytování formou hostelu naleznete v Cuba bar Hostel – ubytování je po rekonstrukci, v klidné čtvrti, 5 minut od náměstí a za velmi příjemnou cenu!

Pokud si chcete dopřát něco luxusnějšího, doporučuji některý z těchto hotelů v centru, které nabízejí snídaně, krásné pokoje, skvělou polohu a často i parkování. Nejlepší ze všech budou Grandhotel Zvon a Clarion Congress hotel

Před Grandhotelem Zvon v srdci města

Zlatý střed centra města naleznete v Hotel U Tří hrušek, rezidenci U Černé věže nebo penzionu Panská. 

No a pro fajnšmekry, kteří hledají něco úplně speciálního, existuje rezidence Malše – Unikátní apartmány na vodě. Ano, spaní přímo na hladině slepého ramene řeky Malše vás pohltí. 

Pár minut jízdou taxi nebo Bolt se v parku Stromovka ukrývá Villa Resort & Organic Spa™ – luxusní přírodní hotel, kde dostanete především soukromí s vlastní vířivkou a pocit, že jste mimo město a přitom mu budete tak blízko. 

Kam za nočním životem

Dlouho jsme váhali, zda sem tuto podkapitolu přidat. Pak nám ale došlo, že pokud tu budete trávit třeba víkend nebo i déle, budete mít chuť jít za písničkou. Místní dance bary jsou vhodné k návštěvě po 23h, kdy se většina lidí přesouvá z hospod. 

Prověřili jsme (mnohokrát) všechna níže uvedená místa, takže nemusíte mít obavu, že nezažijete zábavu. Ostatně ten večer to je sranda veliká téměř vždy. 

  • Dance bar Paradox 
  • MAXIM Music club
  • Mango bar
  • City Life
  • Klub K2 – v létě se před klubem pořádají různé akce a koncerty. V semestru zase studentské a další párty. 
  • Singer – v hodinu, kdy většina podniků zavírá, se Singer probouzí. Jeho půvab oceníte, pokud nebudete mít žádné předsudky. 

Kde zaparkovat v Budějcích 🚗

Při otázce co navštívit v Českých Budějovicích přirozeně přichází i otázka kde zaparkovat. Pokud plánujete strávit v Budějcích víkend, tak můžete využít komerčních parkovišť, které jsou od soboty od 8:00 do pondělí 8:00 úplně ZDARMA. Jedná se o tyto parkoviště:

  • Parkoviště Mariánské náměstí
  • P+R parkoviště v ulici Jírovcova

Levné placené parkování v centru najdete v NC Mariánská, nebo parkování U plovárny. 

Jak se pohybovat po městě

Rozloha města a soudržnost všech zásadních míst umožňuje projít si celé město pěšky. Pokud plánujete vyjet za město, nebo překonat vzdálenější body, určitě využijete hromadnou dopravu. Ta je pravidelná, moderní a pohodlná. Jízdní řády a spoje vyhledejte pomocí oficiálních stránek DPMČB, kde naleznete i schéma linek. 

Další možností je služba Rekola. Tu používám hodně často, protože množství kol a síť odstavných stojanů je poměrně široká. Zároveň díky kolu si můžete dojet prakticky kamkoliv, dát si třeba pivo na Maláku a zase zvesela podél Malše zpět do centra .

Co navštívit v okolí Českých Budějovic

Sepsali jsme speciální článek, co dalšího navštívit při vaší návštěvě Českých Budějovic. V něm naleznete 13 tipů pro návštěvu, aby váš dojem z návštěvy jihu Čech byl nezapomenutelný. 

Aktivity v Budějcích nejen když je špatné počasí

Uvařte si vlastní pivo v univerzitním pivovaru Čtyrák. Navštivte relativně nový wake park kousek od centra. 

Půjčte si paddleboard a plujte proti proudu Vltavy a Malše.  Vyzkoušejte si river surfing v Českém Vrbném nebo Skatepark Čtyři Dvory.

Na beachvolejbal do Beach arena na sídlišti Vltava anebo pokud máte raději vesmír a vše okolo něj, tak je planetárium ideální volnou. 

Mapa se všemi i bonusovými body do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst co navštívit v Českých Budějovicích přímo do telefonu a mějte je neustále při sobě. 

Mapa tipů, co vidět v Českých Budějovicích

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné na cesty se kladou vysoké nároky Ideální je pak instantní jídlo na cesty neboť odpadá povinnost složitého vaření...
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu