V regionu kolem Českých Budějovic se rozprostírá nádherná krajina, přírodní krásy a kulturní bohatství. Skutečně – v dojezdové vzdálenosti 20 km od statutárního města jsou hned dvě památky UNESCO. Pokud váháte nad tím, co navštívit v okolí Českých Budějovic, budete mile překvapeni. Jeden víkend vám na prozkoumání bohatého okolí stačit rozhodně nebude. Ve spolupráci s dalšími členy tohoto blogu jsme pro vás pečlivě 10 let monitorovali ty nejlepší místa a vznikl tento seznam nezapomenutelných míst, co navštívit v okolí Českých Budějovic.
Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou je známá pro svůj majestátní zámek, který se často přirovnává k anglickému hradu Windsor. Zámek Hluboká je obklopen rozlehlým parkem a nachází se na kopci nad řekou Vltavou, což nabízí působivé výhledy na okolní krajinu (když je hezky).
Zámek není jediné, co Hluboká nabízí. Mimo to si můžete užít wellness v 5**** Wellness hotelu Diamant (nejlepší wellness široko daleko, bez debat), zajít do ZOO Ohrada, udělat si procházku podél Vltavy na vyhlídku Baba, která se velmi podobá Solenické podkově nebo strávit odpoledne na náměstí v minipivovaru a kavárničkách.
Návštěvu Hluboké je ideální spojit s návštěvou Českých Budějovic a podél stezky si užít 10 km procházku spojující obě města.
Český Krumlov
Chcete nebo možná toužíte navštívit Český Krumlov, ale kromě ikonického zámku nevíte, co byste v tomto překrásném městě dělali víc? Na otázku, co navštívit v Českém Krumlově jasně odpovíme!
Právě teď „kvete pšenka“ pro každého horlivého návštěvníka, který si chce užít město relativně pro sebe bez přeplněných uliček turisty. Podrobně jsme o tom napsali v našem článku co navštívit v Českém Krumlově.

Třeboň
Historické město Třeboň je obklopeno mnoha rybníky a nachází se v malebném Jihočeském kraji. Třeboňský zámek, klášter, kapr a malebné náměstí lákají ke kulturním zážitkům. Obzvlášť v létě město skutečně žije. Kromě toho je Třeboň oblíbená pro lázeňství – konkrétně v lázních Aurora nebo Bertiny lázně.
Okolní příroda s desítkami rybníků a cyklostezek je ideálním místem pro aktivní odpočinek – defacto jedete stále po rovince a udělat za den i několik desítek kilometrů není problém. Největší benefit je ten, že se nezapomíná ani na občestvení! Stánků je po cestě několik – osobně doporučuju ukrytou perlu u hráze největšího rybníka Rožmberk Lesní osvěžovna Kocanda.

Holašovice
Malebné venkovské sídlo patří mezi skvosty lidové architektury a je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Holašovice vyniká zachovalými roubenými domy, které tvoří jedinečný soubor lidového stavitelství 19. století. Pravidelně se tu konají slavnosti a různé akce.
Mimo to byli místní představitelé aktivní natolik, že kromě budov ve stylu selského baroka, tu postavili i napodobeninu Stonehenge. Je to zajímavá stavba uprostřed polí a musím říct, že ač se to může zdát jako kýč, tak je to moc pěkný.
Výšlap na Kleť
Do míst, co navštívit v okolí Českých Budějovic musíme zahrnout samozřejmě Kleť. Dominanta kraje vám neunikne, obzvlášť pokud přijíždíte po dálnici. Naskytne se vám pohled na krásně osluněný vysílač (když svítí tedy), jež se tyčí v dáli nad městem. O výšlapu na Kleť jsme psali v minulém článku. Když už nic, tak určitě neváhejte tento vysílač a kamennou rozhlednu (nejstarší kamenná rozhledna v ČR) navštívit. Nahoře si za odměnu můžete dát něco dobrého, doporučuji česnečku a pivo a poté se při dobré viditelnosti pokochat výhledy na štíty Alp.

Nové Hrady
Nové Hrady jsou známé svým unikátním zámkem, který se tyčí nad městem. Zámek v barokním stylu přitahuje návštěvníky svými zahradami a bohatou sbírkou umění. Město samotné pak nabízí malebné uličky a atmosféru bohatou na historii. Zdenička Nové Hrady opakovaně navštívila kvůli wellness a užití si příjemného víkendu.
Mimo město se můžete podívat do Terčina údolí.
Rudolfov
Jakožto hrdý čutálista klubu SK Rudolfov nesmí chybět ani zmínka o tomto městu. Dříve se tu těžilo uhlí, což lze ověřit v místním hornickém muzeu. Kromě muzea si můžete udělat procházku k navštěvovanému rybníku Mrhal. Rybník je jedno z mála koupališť v blízkém okolí Budějovic.
Branišovský les
Tajemný les oblíbený u záhadologů. Údajně se tu odehrála velká bitva v dobách třicetileté války, od té doby tu mají pobývat duchové. Nejstrašidelnější tragédie se zde měla odehrát za minulého režimu, kdy les sloužil jako vojenský prostor. Podle legendy během nočního střídání stráží vojáci spatřili, jak se jejich kolega proměnil v podivnou bytost. Dostali takový strach, až po sobě začali pálit. Místo je také oblíbené u sebevrahů. Jinak je to ale ve dne moc hezká procházka!
Zřícenina Dívčí kámen
Zřícenina hradu poblíž keltského oppida spojená s nádherná cestou kolem řeky Vltavy. Skanzen je přístupný veřejnosti celoročně od svítání do soumraku. U vstupu si můžete zakoupit malé občerstvení a věřte, že čas tu plyne veeeelmi pomalu. Jo a malá zajímavost, která vám možná bude vrtat hlavou. Sekání trávy tu zajišťují kozy.
Archeoskanzen Trocnov
Nově zrekonstruovaný areál v rodném místě Jana Žižky. Archeoskanzen ukazuje zvyky a postupy z konce 14. století. Dominantou je fascinující a ohromná socha Jana Žižky, který hledí na celou osadu. Trochu mi chybělo při procházce skanzen vyprávění příběhu jenž Žižka bezesporu má, ale to vše vynahradí atmosféra místa.
V areálu se v letních měsících také často konají akce, tak doporučuji kouknout na web muzeumcb.cz, kde se o těchto akcích dozvíte více.

Bechyně
Malé město Bechyně se nachází na břehu řeky Lužnice a vyniká svým malebným historickým jádrem. Dominantou města je gotický hrad Bechyně, který představuje poutavý pohled do minulosti. Pro milovníky památek a klidných procházek nabízí Bechyně autentický kousek jihočeského regionu. Jednou jsme s Karlem podnikli pěší túru z Tábora do Bechyně a výšlap to byl vskutku hezký.
Doporučuji jet autem, nebo autobusem, protože vlakové spojení je zdlouhavé leč cesta je scenerická.
Státní zámek Kratochvíle
Pokaždé když jedeme na Šumavu, fascinuje mě velikost areálu zámku Kratochvíle. Rozlehlé zahrady, barevnost krajiny je prostě fantastická. Zámek je od ledna do dubna uzavřený, poté se ale otevírá na téměř celý rok. Ve stínu Hluboké se jedná o opravdu krásný architektonický úkaz.
Krokodýlí ZOO/ farma Protivín
Opravdu velké množství krokodýlů na jednom místě. ZOO vznikla na základě soukromého chovu a postupně se rozšiřovala až k současnému počtu více než 100 krokodýlů. Koukat na krokodýli se může na první dobrou zdát jako velká nuda. Naopak, můžete se zúčastnit pravidelného krmení, nebo nahlédnout do krokodýlího muzea. Bílého krokodýla jste asi ještě neviděli že?
Trochu vyšší vstupné, ale stojí za to. Ať už jedete do Budějovic ze severu nebo máte více času, návštěva vás potěší.
Mapa se všemi i bonusovými body do telefonu
Uložte si mapu těch nejlepších míst co navštívit v Českých Budějovicích přímo do telefonu a mějte je neustále při sobě.