Slovenský ráj: 5+ tipů, co vidět ve dvou dnech

Slovenský ráj, malebná a nádherná část Slovenska, je rájem pro milovníky přírody a dobrodružství. Tato oblast je známá svými skalními útvary, roklinami s žebříky, po kterých můžete svévolně lozit a připad si tak, že zažíváte skutečné dobrodružství.  Dále také průzračnými řekami, půvabnými stezkami, zelenými kouzelnými lesy a úchvatnými výhledy. Za dva dny máte jedinečnou možnost proniknout do neobyčejných tajů Slovenského ráje. I krátký výlet do Slovenského ráje vám dá mnoho intenzivních a neopakovatelných zážitků – stejně jako nám loňské léto. Pojďte se začíst do seznamu pěti magických ohromujících tipů na téma Slovenský ráj, co vidět a zažít ve dvou dnech.

Obsah článku

  1. Stredné Piecky
  2. Zejmarská Roklina
  3. Tomaškovský výhlad
  4. Kysel – Via Ferrata
  5. Výhled z Kysela
  6. Kde se ubytovat
  7. Jak se dopravit do NP Slovenský ráj

1. Stredné Piecky: Tajemství podzemního světa

Začneme naši cestu výletem do rokliny Stredné Piecky, kde máte možnost setkat se s tajemnou podzemní řiši, jež vás doslova uchvátí. Procházka tímto malebným územím zahrnuje skoky přes potůčky, strmé stoupání po žebřících a jedinečnou možnost obdivovat přírodní mosty a jeskyně. Mimo Stredné Piecky projdete i jinými oblastmi – Predné Piecky a Biela dolina.

Tuhle roklinu jsme si obzvlášť užili. Množství žebříků bylo parádní, cestou jsme procházeli i říčním korytem a různě přecházeli potůčky. Opět množství lidí velmi příjemné a to byl červenec v hlavní sezoně. Měli jsme štěstí, protože v další velmi známé roklině Suchá Belá to bylo pekloposuďte sami v tomto reelsu. 

Slovenský ráj, co vidět: Stredné piecky

2. Zejmarská roklina: Klenot krásy a odvahy

Dalším zázrakem, který nelze zkrátka minout, je Zejmarská roklina. To byla zároveň naše první roklina, kde jsme mohli zažít krásu a původ “žebříků”. Ve světě, kde se vše omezuje jsou rokliny v NP Slovenský ráj skvost.

Dramatické skalní útvary a krystalicky čistá voda vás okouzlí na první pohled. Ať už si vyberete náročnější trasu pro zkušené turisty, nebo jemnější procházku pro začátečníky, zážitek z prozkoumávání této rokliny vás pohltí. Ač se roklina jevila jako “ta další roklina”, tak opak byl pravdou.

Vypíchl bych téměř nulovou koncentraci jiných lidí, zábavné žebříky a v cíli zaslouženou odměnu. Tuto roklinu jsme si moc užili! 🙂

Slovenský ráj, co vidět: Zejmarská roklina

3. Tomašovský výhlad

Slovenský ráj, co vidět určitě musíte je i Tomašovský výhlad. Pokud toužíte po panoramatickém pohledu na okolní krajinu, tak nezapomeňte navštívit Tomášovský výhled. Tato vyhlídka vám odhalí úchvatné pohledy na zelené údolí, které vás vtáhnou do světa klidného objetí. Náročnost výstupu je střední, a tak si můžete užít okouzlující cestu i samotný cíl. Všimněte si zakřivení okolní krajiny, které může lehce konkurovat nedalekým Vysokým Tatrám (ne metrážově, ale majestátností).

Cesta nahoru je trochu náročnější, o to je ale pohled nahoře slastnější! Bohužel nahoře není žádné občerstvení, takže pokud možno vodu s sebou. Odměnu si můžete dát v nedalekých Spiššských Tomášovcích.

Slovenský ráj, co vidět: Tomašovský výhlad

4.Dobrodružství na Kysel: Via ferrata pro všechny

Pro ty, kteří hledají senzační adrenalinový náboj, je tu Kysel – místo s nejdelší via ferratou v celém Slovenském ráji. Bez ohledu na váš zkušenostní level můžete zažít dobrodružství na této ocelové cestě po skalách. Výhledy, které si zde užijete, budou odměnou za vaší odvahu.

5.Ráj v oblacích: Kysel a jeho výhled na celý kraj

Pokud máte sílu a chuť pokračovat ve svém dobrodružství Slovenským rájem, nechte se unést do výšin Kyselského sedla. Výhled na nekonečné lesy a krajinu z výšky ve vás zanechá pocit blažené vnitřní krásy. Náročnější výstup si vyžádá trochu úsilí, ale odměna v podobě neuvěřitelného výhledu stojí za to.

Kde se ubytovat v Slovenském ráji

Doporučíme jedno jediné místo, které v nás zanechalo stopu. Na jihu národního parku je na pomezí obce Mlynky ukrytý rodinný penzion Pod Guglom. Penzion leží kousek od blízkého města Dedinky, které je oblíbené díky jezeru. Zároveň to máte kousek k Zejmarské roklině a dále do srdce Slovenského ráje.

A proč zrovna tento penzion? Přístup celé rodiny, krásné a čisté pokoje a celková pohoda jsou k nezaplacení! 

Penzion Pod Guglom

Jak se dopravit do Slovenského ráje

Slovenský ráj, co vidět v několika dnech lze zažít několika způsoby. Volbou číslo jedna při a zároveň tou nejpohodlnější je automobil. Díky němu zvládnete trasu za 6-7 hodin. Doba jízdy závisí od počátečního bodu, ale ano, říkali jsme si to samé: “Za tu dobu, dojedeme do Chorvatska”.

Proto jsme volili druhou možnost. Slovensko bylo na našem bucket listu dlouho, a tak jsme zvolili možnost nočního vlaku Regiojet (jezdí ale i České Dráhy a oba dopravci vypravují i spací vozy). Z Prahy jsme vyrazili do Popradu, odkud jsme dále pokračovali autobusem do srdce Slovenského ráje.  Cesta vlakem trvala zrhuba 7-8 hodin, přičemž jsme se ale všichni relativně prospali, najedli a pobavili.

Pohled na Vysoké Tatry

Sleduj nás na instagramu