Čas dovolených a výletů je v plném proudu! Naplánuj si svůj další výlet s naším online plánovačem Karlem 2.0
cestuj s batohem logo
Cestování > Destinace > Evropa > Slovensko > 5 nejhezčích túr ve Vysokých Tatrách
Nejhezčí túry Vysoké Tatry

5 nejhezčích túr ve Vysokých Tatrách

Aktualizováno: 22. června 2024

Vysoké Tatry jsou nádherné místo, které musí navštívit každý. V tomto článku vám představíme 5 nejhezčích túr ve Vysokých Tatrách, abyste věděli, kam určitě vyrazit.
Obsah článku

Na východ od České republiky, u našich slovenských sousedů, se nachází přírodní klenot – pohoří Vysoké Tatry. Jde o rozsáhlý horský pás, který se napříč Slovenskem, a zčásti i Polskem, táhne v délce 26 km. Je zajímavé, že žádná část hlavního horského hřebene není nižší než  2 000 m. To by na úvod stačilo, nyní pojďme k tématu nejhezčí túry Vysokých Tater.

Ze Štrbského plesa na Popradské pleso

Velmi jednoduchá naučná stezka, která vás provede úchvatnou krajinou Vysokých Tater. Celá trasa má délku 10 km a během ní si prohlédnete krásná ledovcová jezera a horské štíty, které k morénovým jezerům přiléhají. U obou ples se nachází chaty, kde se můžete občerstvit a nasát atmosféru slovenské kultury. Tento trek zkrátka musí být uveden mezi nejhezčí túry Vysokých Tater.

Okolí obou jezer nabízí turistům nejen nádherný pohled, ale také možnosti objevit další krásy slovenské přírody. Na východním okraji Štrbského plesa se rozkládá přírodní rezervace Rašelinisko. Jihovýchodně od Popradského plesa se zase nachází symbolický hřbitov obětí Vysokých Tater.

Vrchol Ostrva (1984 m.n.m)

Ostrva je poměrně nevýrazná hora, již najdete v okrese Poprad. Ačkoliv působí obyčejně, poskytuje neobyčejně impozantní výhled na okolí. Z vrcholu můžete pozorovat Mengusovskou dolinu, což je ledovcové údolí táhnoucí se okolo hory. Na západní straně se nachází již zmíněný symbolický hřbitov obětí Vysokých Tater. 

Výšlap na horu Ostrva je oblíbený pro svoji nenáročnost, takže cestu zvládnou i horalové-začátečníci nebo méně fyzicky zdatní turisté. Na vrchol však vede i tzv. Galéria Ostrvy, která představuje trasu vhodnou pro zapálené horolezce. Velkou výhodou je, že cestu na vrchol lze uskutečnit i před hlavní turistickou sezonou.

Velické pleso pod Gerlachovským štítem

U jezer ještě na chvíli zůstaneme a vykreslíme si Velické pleso, které najdeme pod Gerlachovským štítem ve Velické dolině. Pleso se nachází v nadmořské výšce 1665,5 m. n. m., čímž se považuje za nejvýše položené jezero v Tatrách. Svým netradičním vzhledem dozajista patří mezi nejkrásnější túry ve Vysokých Tatrách. 

K plesu se lze dostat přes několik turistických tras, které jsou přístupné celý rok. U jezera se nachází horský hotel Sliezský dom. Do plesa se vlévá Velický potok, který přitéká ze severní strany od cca patnáctimetrového Velického vodopádu (též nazývaný Věčný dážď). V okolí se dále nachází Dlhé pleso nebo Kvetnicové pliesko.

Sedlo Lomnického štítu + Lomnický štít 

Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Vysokých Tater (2 634 m. n. m.). Z jejího vrcholu vedou celkem tři hřebeny – na severozápad, severovýchod a jih. Právě jižní hřeben spojuje Lomnický štít s Lomnickým sedlem. Vrchol Lomnického štítu pak zdobí nejvýše položená meteorologická stanice na Slovensku nebo stanice lanovky ze Skalnatého plesa. 

Na Lomnický štít se lze dostat dvěma způsoby. Prvním je zmíněná lanová dráha, která turisty za 9 minut vyveze na vrchol. Ti se tam pak během povolených 50 minut mohou kochat dechberoucím okolím. Druhým způsobem je chůze z Lomnického sedla, ovšem pouze s horským vůdcem.

Já osobně byl zklamaný, a to díky ceně, která mi přišla až nelidská. Na osobu vycházel lístek okolo 100 EUR. V hospůdce kousek do sedla Lomnického štítu si můžete přečíst o budování této lanovky, kde jsem poté došel k porozumění, že to nebyla legrace postavit. Na druhou stranu 100 EUR je opravdu dost.

Hrebienok do sedla Lomnického štítu po Tatranskej magistrále 

Tatranská magistrála je nejdelší turistická stezka spojující Vysoké a Západní Tatry. Na celkové délce 65 km si můžete prohlédnout to nejkrásnější, co slovenské Tatry nabízí. Díky této skutečnosti se celá tato stezka musí zařadit mezi nejhezčí túry ve Vysokých Tatrách.

Jednou z těchto úchvatných částí je Hrebienok, významné skialpinistické a turistické středisko, jež naleznete na úpatí Slavkovského štítu. Toto místo je významné proto, že funguje jako výchozí bod pro trasy do všech světových stran. Kromě Lomnického štítu se odtud dostanete ke Slavkovskému štítu, Malé a Velké Studené dolině a vodopádům Studeného potoka.

Pokud jste na začátku hledaly nejhezčích túry Vysokých Tater, tak myslím, že jsme vám dokázali dát správnou odpověď. Všechny tyto túry jsme prošli během prodlouženého víkendu od čtvrtka do neděle a fakt to za to stálo.

Ještě doporučíme sledovat oficiální stránky NP Vysoké Tatry, kde jsou nejaktuálnější informace o počasí, uzavírkách atp.

Poté jsme se ještě vydali dále do národního parku Slovenský raj, který není tak známý jako NP Vysoké Tatry. Na druhou stranu nabízí větší klid, méně lidí, roklinky, prolézačky na žebřících a větší propojení se syrovou přírodou národního parku. O Slovenském raji jsme sepsali článek na téma 5 tipů, které určitě stojí za návštěvu.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Haloóóó, baťůžkáři, zastav se. Shonu je a bude stále až až! Co se takhle uvolnit v obklopení šumavských lesů a pasoucích se srnek? Večerní pohodu u ohýnku s pozorováním hvězd ve městě nezažiješ. Vůbec se tě nesnažíme naštvat, naopak! Zajímá tě víc? Tak pokračuj ve čtení, protože pro tebe máme...

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, bezesporu. Bohužel ne každý má to štěstí jako my, a proto se nabízí i jiné možnosti. Do Budějovic můžete přijet i jako turista, a proto vznikl tento článek, který vám představí šalamounské tipy na hotel České Budějovice.  Hotely kategorizujeme do skupin podle ceny,...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.

Haloóóó, baťůžkáři, zastav se. Shonu je a bude stále až až! Co se takhle uvolnit v obklopení šumavských lesů a pasoucích se srnek? Večerní pohodu u ohýnku s pozorováním hvězd

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, bezesporu. Bohužel ne každý má to štěstí jako my, a proto se nabízí i jiné možnosti. Do Budějovic můžete přijet i jako turista,

České Budějovice