Naplánuj si svůj další výlet s naším online plánovačem Karlem 2.0 - je to hračka.
cestuj s batohem logo
Cestování > Cestovatelské tipy > Jak vyřídit pas na cesty

Jak vyřídit pas na cesty

Aktualizováno: 22. června 2024

Ačkoliv v rámci Schengenského prostoru nám stačí pouze občanský průkaz, na cesty daleko za hranice Evropy (a někdy i v rámci ní) potřebujeme pas.
Obsah článku

Ačkoliv v rámci Schengenského prostoru nám stačí pouze občanský průkaz, na cesty daleko za hranice Evropy (a někdy i v rámci ní) potřebujeme pas. Jak vyřídit pas na cesty je pro mnoho lidí noční můra, protože v tom vidí složitou byrokracii a nepříjemnou návštěvu úřadů. Po přečtení našeho článku zjistíte, že odpověď na otázku jak dlouho trvá vyřízení pasu je mnohem snazší, než se na první pohled zdá.

Kde začít?

O vydání cestovního pasu může zažádat každá osoba starší 15 let (v případě nezletilé osoby starší 15 let je potřeba k žádosti přiložit souhlas zákonného zástupce, případně jiných osob, které za nezletilého zodpovídají). Za děti pak podává žádost zákonný zástupce nebo jiné osoby, které za dítě mají zodpovědnost.

Žádost o vydání cestovního pasu se podává u příslušného úřadu, nemusíte se tedy obracet na úřad, v jehož působnosti máte trvalý pobyt. Ve velkých městech je to ještě o něco jednodušší – v Praze lze o pas požádat na úřadech jednotlivých městských částí, v Brně, Ostravě a Plzni pak na magistrátu.

Jak dlouho trvá vyřídit pas a kolik stojí?

Úřady mají 30 dnů na vyřízení vaší žádosti a vydání pasu. Pokud na pas spěcháte a potřebujete ho takříkajíc „ASAP”, je možné požádat o expresní vydání; úřad vám pak pas připraví do pěti dnů. Během pracovních dnů je možné požádat o vydání do 24 hodin, v takovém případě si ale jej ale musíte vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra.

Od nutnosti jeho vyřízení se pak odráží výsledná cena za cestovní doklad. Za pas vyřízený ve standardní lhůtě zaplatíte správní poplatek 600 Kč (u osob mladších 15 let je to 100 Kč). 

Jak dlouho trvá vyřídit pas? 30 dní a váš pas by měl být vyřízený. Lze to ale i rychleji
30 dní a váš pas by měl být vyřízený. Lze to ale i rychleji

Pokud jste si požádali o cestovní pas ve zkrácených lhůtách, pak jsou ceny o mnoho vyšší. U lhůty do 5 pracovních dnů zaplatíte 3 000 Kč (u osob mladších 15 let pak 1 000 Kč). V případě lhůty do 24 hodin stojí vydání pasu 6 000 Kč (u osob mladších 15 let pak 2 000 Kč). 

Všechny tyto poplatky se platí při podání žádosti o cestovní pas.

Pokud se chystáte vycestovat, nezapomeňte na cestovní pojištění. Připravili jsme pro vás návod, jak najít a vybrat to nejlepší cestovní pojištění pro tento ro + ukázka pojištění, které využíváme na cestách my.

Co by vás ještě mělo zajímat?

Při podání žádosti potřebujete předložit určité dokumenty. Cestovní pas lze vydat pouze občanu České republiky, a proto potřebujete s sebou občanský průkaz, případně rodný list nebo oddací list. S sebou nepotřebujete ani fotografii, tu vám úředník obstará. Pokud chcete pas pro své dítě, je třeba k žádosti přiložit jeho rodný list.

Cestovní pas se vydává na dobu 10 let, pro osoby mladší 15 let činí doba platnosti 5 let. Při podání žádosti o nový cestovní pas na úřadě odevzdáte svůj propadlý cestovní doklad (pokud byl vystaven).

Před každou cestou vždy zkontrolujte platnost svého pasu, ideálně s určitým předstihem. Některé státy totiž vyžadují, aby cestovní pasy turistů měly do konce platnosti alespoň 6 měsíců. Pokud vám váš pas během následujících 6 měsíců bude expirovat, je možné, že by vás do země nepustili.

Cestovní pas nebo občanka?

Již v úvodu jsme si řešení na tuto otázku naznačili, přesto se jí ještě pověnujeme. V zemích Schengenského prostoru vám vystačí pouze občanský průkaz. Pamatujte jen, že ne všechny země Schengenu jsou členy Evropské unie (aktuálně tato informace platí pro Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko).

Zároveň si kontrolujte, jestli vám do vaší cílové destinace stačí pas nebo k němu potřebujete i vízum (např. u cesty do USA). Snad vám tento článek na téma jak dlouho trvá vyřídit pas zodpověděl veškeré otázky a vyřízení od teď pro vás bude snažší a snad i příjemnější.

Doplňující informace o cestovních dokladech popisuje i Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách.

Ať se daří na cestách! 🙂

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh....
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země dvě....

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh.
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země

České Budějovice

LIMITOVANÁ edice náramků se vzkazem v moresovce

Hledáš originální dárek? Omrkni naší limitovanou kolekci náramků, která vznikla se značkou Woodfi.