cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Cestovatelské tipy > Jak vybrat instantní jídlo na cesty
Instantní jídlo na cesty: Jak vybrat

Jak vybrat instantní jídlo na cesty

Aktualizováno: 14. května 2024

Na cestách vždy vyhládne. A pokud se vydáváme na náročný pochod, bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu, musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla. Na potraviny vhodné na cesty se kladou vysoké nároky. Ideální je pak instantní jídlo na cesty, neboť odpadá povinnost složitého vaření. 
Obsah článku

Jelikož jsme absolvovali již několik ať už krátkých nebo dálkových treků, nějaké to instantní jídlo na cesty jsme již otestovali. Upřímně jsme vždy šli cestou jedné značky, které se držíme po celou dobu. Důvody proč tomu tak je, popisujeme níže. Pojďme ale pěkně postupně.

Kdy si vzít instantní jídlo na cesty?

Jídlo vybírejte vždy podle toho, kam jedete, na jak dlouho a jak náročná je vaše cesta. Je totiž rozdíl mezi přechodem přes hory a klidnou dovolenou v karavanu. I když jedete třeba jen na půldenní výlet, vezměte si s sebou alespoň nějakou svačinu. Vždy je dobré s sebou mít dostatek jídla, protože bez přísunu energie by vaše putování brzy skončilo.

Dovolená je od toho, aby si člověk odpočinul. Určitě tedy nechcete věnovat čas přemýšlení nad stravováním. Zároveň se nechcete odbývat levnými jídly, které nemají žádnou energetickou hodnotu. Naštěstí lze sehnat takové zásoby, které vás na náročných trecích nenechají ve štychu. Je jím běžně dostupné jídlo v obchodech nebo speciální instantní jídlo na cesty, které si můžete objednat na internetu.

Jak vybrat a připravit vhodné jídlo?

Už výše jsme uvedli, že závisí na typu dovolené. Pokud jdete do hor, jsou nejvhodnější potraviny, které vám dodají energii – proteinové tyčinky, čokoláda, sušenky nebo sušené maso. Perfektní jsou také ořechy nebo ovesné vločky, neboť energii v nich obsaženou uvolňují pomaleji. Tyto drobné dobroty nakupujeme na Grizly.cz. Jelikož se ale jedná spíše o svačiny, potřebujete si přibalit i pořádné potraviny. 

Při volbě potravin na cesty se dívejte především na trvanlivost. Jídlo by mělo vydržet dostatečně dlouho, abyste se nemuseli obávat brzkého zkažení a nepříjemného zápachu linoucího se z batohu. Kvalitní trvanlivé jídlo odolá vysokým nebo naopak nízkým teplotám, ale i nárazům či dalšímu neopatrnému zacházení. Skvělé jsou tuňáky a sardinky v plechovkách, trvanlivé salámy a sýry, zavařeniny, piškoty, těstoviny nebo rýže. 

Příprava instantního jídla na cesty
Přípravu volíme téměř vždy na plynovém ohřívači

Na trhu je dostupné instantní jídlo na cesty, které je skladné a často i velmi chutné. Zároveň se nemusíte děsit představy komplikovaného vaření v nehostinných podmínkách. Také splňuje podmínku trvanlivosti díky zavakuovanému obsahu. My na cestách připravujeme již hotové jídlo Adventure menu na cestovním vařiči, které jen ohřejeme a za pár minut jíme.

Další cestovatelské hacky si můžete přečíst v naší rubrice cestovatelských tipů. A že jich tam je!

Jak si jednoduše připravit instantní jídlo?

Toto jídlo je skvělé v tom, že je jednoduché na přípravu. Můžete si vybrat mezi možností přípravy v samoohřívacím sáčku (stačí jídlo vložit do sáčku a zalít vodou) nebo na plynovém vařiči. Oba způsoby jsou rychlé, a tak během chvilky můžete hodovat.

Možná si říkáte, že hotové instantní jídlo na cesty nemůže dosahovat kvalit plnohodnotné stravy. Musíme vás vyvést z omylu. Na trhu je dostupné skutečně množství opravdu skvělého jídla bez konzervantů, děsivých „éček” nebo jiné chemie. Dokonce existují i bezlepkové varianty.

Kvalitní hotové jídlo vám v nepřipraveném stavu může vydržet až 2 roky při pokojové teplotě. Pokud je navíc jídlo od výrobce pečlivě zabalené, tak se ani zdaleka nemusíte bát uchovávání ve složitých podmínkách horského prostředí.

Adventure menu
Nejvíce na cestách jíme jídlo od Adventure menu.

Mimo Adventure menu najdete třeba na webu 4camping.cz další skvělé jídlo. Máte-li rádi tradiční českou kuchyni, oceníte svíčkovou na smetaně, špenát s vepřovými výpečky nebo masové kuličky v rajčatové omáčce. Pokud preferujete zahraniční kuchyni, lze vyzkoušet fazole chilli con carne nebo maďarský guláš. Ke všem jídlům si samozřejmě můžete připravit i odpovídající přílohu. Dopřát si můžete i hotové polévky – třeba hovězí vývar s játrovými knedlíčky, gulášovou polévku nebo staročeskou kulajdu. Výběr je skutečně obrovský!

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Dnešní moderní doba nás naučila že fungovat bez telefonu prakticky nejde ať se nacházíme kdekoliv V tomto článku se podíváme na ty nejlepší aplikace na turistiku které by měl mít v telefonu každý dobrodruh...
Jestliže vás láká elegantní způsob ubytování který však nepostrádá nic z dobrodružství které na dovolené můžete zažít pak si čtení článku o glamping dozajista užijete Kdo ví třeba díky tomutu textu objevíte nový způsob jak procestovat celý svět...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Dnešní moderní doba nás naučila že fungovat bez telefonu prakticky nejde ať se nacházíme kdekoliv V tomto článku se podíváme na ty nejlepší aplikace na turistiku které by měl mít
Jestliže vás láká elegantní způsob ubytování který však nepostrádá nic z dobrodružství které na dovolené můžete zažít pak si čtení článku o glamping dozajista užijete Kdo ví třeba díky tomutu