cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Cestovatelské tipy > Evropské dálkové treky: TOP 8 treků v roce 2024

Evropské dálkové treky: TOP 8 treků v roce 2024

Aktualizováno: 22. června 2024

Existují evropské dálkové treky pro začátečníky i náročné, vybere si opravdu každý. Pojďme se podívat, které lze absolvovat v roce 2024.
Obsah článku

Omrzela vás klasická dovolená u moře nebo na lyžích? Milujete nádherné výhledy do okolí? Nebo si chcete jen takříkajíc fyzicky máknout? Máme pro vás tip na nejlepší evropské dálkové treky. Jsou levné, jsou blízko a jsou návykové. Přečtěte si náš článek, ve kterém zjistíte, že dobrodružství v Evropě číhá doslova na každém kroku.

Dlouhé traily si získaly velkou oblibu mezi turisty napříč všemi generacemi a národy. Na takové cestě získáte možnost objevovat krásy Matky Přírody, ale i své limity. Někteří poutníci se též nechávají slyšet, že na takových cestách získají pokoru a poznají nové stránky své vlastní osobnosti. Existují dálkové treky pro začátečníky i náročné, takže si vybere opravdu každý.

Tour du Mont Blanc (TMB)

Tento trail kolem nejvyšší hory Evropy zde nesmí chybět, neboť se jedná zřejmě o nejoblíbenější dálkovou trasu. Celkových 170 km trailu vyjde na cca 60 hodin chůze po krásné horské krajině. Na této trase se každoročně koná horský ultramaraton. Není divu, že si pořadatelé vybrali zrovna tento trail, neboť celkové převýšení činí okolo 10 000 m.

Trasa se v průběhu let měnila, přičemž i dnes existuje několik možností – záleží tedy na fyzické zdatnosti chodce, pro jakou cestu se nakonec rozhodne. Vzhledem k tomu, že trail prochází Alpami, pak z důvodu rychle se měnících povětrnostních podmínek doporučujeme na tento evropský dálkový trek vyrazit spíše v letních měsících.

Evropské dálkové treky: Tour du Mont Blanc
Zdroj: Wildernesstravel.com

Svatojakubská cesta – různé trasy

V poslední době je velmi populární tzv. Camino de Santiago. Jedná se o síť stezek, které vedou do Santiaga de Compostela, kde se nachází místo posledního odpočinku svatého Jakuba (St. James). Vyrazit na cestu můžete prakticky kdykoliv, nicméně nejlepší období pro pouť je od srpna do října, případně od března do května, kdy se neočekává velký nápor turistů a ubytování je snáze dostupné.

Camino Portugalská cesta: Vše, co potřebujete vědět.
Camino Portugalská cesta: Vše, co potřebujete vědět.

Camino zahrnuje celkem 12 základních tras, rozdíl mezi nimi je dán počátkem poutě. Můžete si zvolit krátkou cestu, ale i takovou čítající několik tisíc kilometrů. Čeští turisté mohou začít pouť ve své domovině, neboť existují i české větve svatojakubské cesty – ty vedou například z Prahy, Brna nebo Jihlavy.

O svatojakubské cestě jsme toho mnoho napsali i na našem blogu. Měli jsme tu čest jít hned dvě trasy. Camino del Norte a Portugalskou pobřežní cestu.

West Highland Way

Opusťme teď známé evropské dálkové treky a vydejme se na cestu do tajemného pohoří Skotska. Tato trasa o celkové délce 154 km ohromí všechny, kteří nachází zalíbení v autentické přírodě britských ostrovů. Trail se jde z jihu (Milngavie) na sever (Fort William) – to proto, že jižní část trasy je snazší a připraví vás tak na náročné severní stezky.

Je známo, že počasí ve Skotsku bývá nevyzpytatelné. Déšť vás tak může zastihnout prakticky kdykoliv. Velkou výhodou je však hustá síť ubytování, obchodů a kaváren, takže se v případě špatného počasí můžete kdykoliv schovat.

Dálková trasa GR11

Evropské dálkoév treky musí zákonitě doplnit i dálkový přechod GR 11, který je jeden ze tří dálkových treků táhnoucích se přes celé pohoří Pyrenejí tvořící hranici mezi Španělskem a Francií. Je to taková prochajda od majáku k majáku.Trasa začíná u Atlantského oceánu u majáku Cabo de Higuer na baskickém pobřeží a končí u majáku Cap de Creus u Středozemního moře v Katalánsku.

Vysokohorská trasa dlouhá 840 kilomterů vás povede nekrásnější částí španělských Pyrenejí. Takový Valle de Ordessa, to bude topovka. Tak na co čekáte? Vložte řízek mezi chleba a vyrazte vstříc nečekajícímu dobrodružství. Přečíst více o treku

Cesty sv. Olafa

Na severu Evropy ještě zůstaneme. Osobitou krajinu Skandinávie můžete poznat na jednom z několika evropských dálkových treků, jejichž cíl je stejný – hrob svatého Olafa, norského krále, který se významně zapsal do historie severských států.

Pro své putování si můžete vybrat cesty od 130 do 650 km, nejznámější trasa spojuje norská města Oslo a Trondheim. Celkem mají poutní trasy délku cca 5 000 km. Zajímavostí je, že všechny trasy se sbíhají ve tvaru hvězdy k hrobu svatého Olafa v Trondheimu. 

Trek přes Kanárské ostrovy

Nyní se přesuneme na jih Evropy, na místo, které je známé spíše jako tradiční dovolenková destinace pro milovníky moře a pláží. Řeč je o Kanárských ostrovech. Přes všech sedm ostrovů zde vede trasa o celkové délce 650 km. Na trailu se střídá náročný kamenitý terén s příjemnými písčitými rovinami.

Cesta vás zavede i k největší hoře Španělska Pico del Tiede (Tenerife). Díky tomu celkové převýšení trasy činí 20 000 metrů. Celý trail by vám měl trvat 35 dní. Pokud se ale někde zdržíte a budete obdivovat netypickou vulkanickou krajinu, nebudeme se vám divit.

Via Adriatica

Jestliže vaše dovolenkové srdce patří Chorvatsku, byla by škoda nevyzkoušet tento klenot evropských dálkových treků podél Jaderského moře. Předpokládaná doba trvání trailu je 70 dní.

Via Adriatica byla ustanovena v roce 2017. Na 1 100 km překonáte převýšení 42 000 m. Začátek trasy najdete na severu Chorvatska, nedaleko města Pula, konec se pak nachází na jižním cípu země. Trek nepatří mezi složitější, nicméně kromě lesních cest zahrnuje výstupy i na nejvyšší hory Chorvatska.

Cesta hrdinů SNP

Článek zakončíme u našich východních sousedů. Přes Slovensko se táhne trek o celkové délce 760 km, s převýšením 30 000 metrů. Počátek turistické trasy se nachází v Dukelském průsmyku a táhne se celým Slovenskem až na horu Bradlo. Během svého putování navštívíte Nízké Tatry, Velkou Fatru, Bílé Karpaty, ale třeba i hrad Devín.

Svůj název trail získal na základě Slovenského národního povstání. Trasa vede přes oblasti, kde došlo k nejvýznamnějším událostem slovenské historie. Celkový pochod byste měli zvládnout za 30 dní.

Více informací naleznete přímo na stránkách treku, které jsou velmi hezky zpracované.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Dnešní moderní doba nás naučila že fungovat bez telefonu prakticky nejde ať se nacházíme kdekoliv V tomto článku se podíváme na ty nejlepší aplikace na turistiku které by měl mít v telefonu každý dobrodruh...
Jestliže vás láká elegantní způsob ubytování který však nepostrádá nic z dobrodružství které na dovolené můžete zažít pak si čtení článku o glamping dozajista užijete Kdo ví třeba díky tomutu textu objevíte nový způsob jak procestovat celý svět...
Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Dnešní moderní doba nás naučila že fungovat bez telefonu prakticky nejde ať se nacházíme kdekoliv V tomto článku se podíváme na ty nejlepší aplikace na turistiku které by měl mít
Jestliže vás láká elegantní způsob ubytování který však nepostrádá nic z dobrodružství které na dovolené můžete zažít pak si čtení článku o glamping dozajista užijete Kdo ví třeba díky tomutu