Ostrov Texel – perla severního Holandska

Společně se v tomto článku vydáme objevovat krásy severního Holandska. Ostrov Texel je součástí tzv. Fríských ostrovů, které se táhnou od severního Holandska až po Dánsko. Celá oblast severního Holandska sloužila pro vojenské účely, kdy v dobách 2. světové války bylo prim zajistit námořní bezpečnost země. Proto není překvapením, že zde uvidíte mnoho bývalých vojenských domů, vysílačů, lodě a nebo vystavenou ponorku v reálné velikosti (ta je sakra veliká)

Jak se dostat na ostrov texel

Pokud vyrazíte časně z rána můžete ještě navštívit Navy museum v Den Helderu a nasát atmosféru, kterou toto místo má. Do města Den Helder musíte tak jako tak. Z místního přístavu vyplouvá každou půlhodinu trajekt na ostrov Texel vzdálený zhruba 20-25 minut. Trajekt odjíždí na minutu přesně. Ano, na minutu. Pokud vyrážíte autem můžete zaparkovat v areálu přístavu, nebo u pár set metrů vzdáleného hotelového parkoviště, které je zdarma.

Obousměrný lístek stojí 2.5€. Nepotřebujete si kupovat žádný jiný. Z ostrova vede pouze jedna cesta zpátky. Ano, ta samá jako tam. Plavba po moři je za příznivého počasí krásná. Na palubě se můžete občerstvit snad čímkoliv. Bufet je do pár minut obsazen dětmi i dospělými, tak si pospěšte.

Jak si nejlépe užít atmosféru ostrova

Ostrov Texel má po obvodu zhruba 55 km. Jste vášnivý chodec? Jděte pěšky na sever k majáku. Užijete si moře, vítr a písečné duny. Můžete to vzít po břehu nebo středem ostrova skrze “hlavní město” Den Burg. Rádi jezdíte na kole, ale žádné nemáte? Žádný problém. Hned po vystoupení z trajektu máte po pravé straně půjčovnu kol (nemůžete ji minout – je označená velkým kolem). Typické holandské kolo s mechanickým šlapáním vás bude stát na jeden den 12.5€. Rádi se kocháte, ideálně bez pocení a námahy? Elektrokolo vás bude stát 24.5€. Tak jako tak obě varianty jsou velmi cenově přívětivé.

Objevujeme ostrov Texel s domorodým průvodcem

Cestou jsme se kochali sluncem, šplouchajícím mořem, úsměvy s ostatními cyklisty a chodci a jednoduše si užívali té atmosféry. Samozřejmě jsme se nezapomněli občerstvit. Jako správní turisté jsme měli v batůžku plzničku, kterou si za svitu slunce a nekonečné rovinky, rád vypije každý.

My jsme vyrazili od trajektu po obvodu ostrova. Vyrazili jsme se po pravém břehu (bystrá hlava by konstatovala, že je to proti směru hodinových ručiček) Texelu přes městečko Oudeschild až k majáku na severu u města De Cocksdorp. I ostrov je nekonečně rovinatý, a tak nebyl problém, že i Zdenička, která kolo moc v lásce nemá, brázdila rovinkou na nejvyšší převod.

Od majáku jsme pokračovali po západní straně ostrova přes písečné duny do města De Koog. Tam jsme si dali holandské speciality. Haaring, Kibling nebo Bitterballen. S prázdným žaludkem se sice jede dobře, ale hlad je svině. 😀

Celý ostrov je uzpůsoben spíše než automobilům jízdním kolům. Všude samé stezky označené od 1 do 50 tuším. Ztratit se nemůžete. Z De Koogu jsme se za silnějšího větříku ofukující naše spálené tváře vydali zpět do přístavu, kde jsme vrátili kola a jeli zpět do Den Helderu.

Tápeš při hledání letenek? ✈️ Ukážeme ti jak na to 🙂

Tápeš při hledání letenek? ✈️ Ukážeme ti jak na to 🙂

Fun story na závěr

Jízda na typických nizozemských kolech a po rovinkách dlouhých i desítky kilometrů je zábavná do té doby, dokud nepřijde i sebemenší převýšení. Pestrost jízdy do malého převýšení vám dokáže zpříjemnit příjemný mořský vánek. Ten si pohraje s vašimi stehenními svaly tak, že i ten největší lidumil začne nesnášet všechny ostatní s elektrokolem.

Celá trasa okolo ostrova měřila 54.5 km a nám zabrala zhruba 5 hodin čisté jízdy. Trajekty nazpět jezdí až do 21:30 v závislosti na ročním období

Sleduj nás na instagramu