Nouzová nocoviště na Šumavě

Prozkoumávat nedotčenou divočinu Národního parku Šumava je vzrušující dobrodružství, ale je nutné dbát na určitá pravidla během cesty. Jedním z těchto pravidel je správné spaní. Šumava jako jeden z mála národních parků nabízí pro každého čundristu záchytná nouzová nocoviště. Tyto přístřešky poskytují útočiště v případě nečekaných problémů (nepříznivé počasí, nebo únava) V tomto článku vás seznámíme s nouzovými přístřešky v parku a ukážeme vám, kde jednotlivá nouzová nocoviště na Šumavě jsou, ať si můžete snadno naplánovat třeba přechod Šumavy.

Mapa nouzových nocovišť na Šumavě

Nouzové nocoviště

Nouzové nocoviště je vyhrazené místo pro legální nocování v Národním parku Šumava. Maximální kapacita 5 – 10 stanů / 10 – 20 osob (dle lokality). Nelze rezervovat, funguje na principu, kdo dřív přijde, ten dřív spí. Čím dřív tedy přijdete, tím větší pravděpodobnost, že budete mít, kde spát. Obzvlášť v létě jsou kapacity velmi rychle naplněny.

Provozní řád - to někdo čte?

I přesto, že tyhle informace nikdo nečte – možná z toho důvodu, že jsou napsané malým písmem a na velkém papíru, kde je smog dalšího textu, je důležité je znát. Tak to pojďme shrnout, ať je v tom pořádek.

  • Místo využijte pouze na jednu noc
  • Nerozdělávejte oheň (včetně použití všech druhů turistických vařičů)
  • Veškerý odpad odneste s sebou (a to platí všeobecně! – co si přinesu, zase odnesu).
  • Celoroční provoz od 18.00 do 9.00 hodin

Jednotlivá nouzová nocoviště na Šumavě

Nouzová nocoviště popsaná níže jdou za sebou přesně takto. Výchozím bodem je Hůrka u Prášil, což nouzové nocoviště pár kilometrů od Železné Rudy. Na opačné straně se jedná o nouzové nocoviště Pod Plešným jezerem, které je v těsné blízkosti u Plešného jezera a vrcholu Plechý.

Nouzové nocoviště Hůrka u Prášil

Velmi krásné nocoviště zhruba 7 kilometrů za Železnou Rudou. Mnoho turistů zde nepotkáte, nocoviště je buď na začátku nebo příliš blízko vašemu konci přechodu Šumavy. Stejně jako ostatní obsahuje základní vybavení. Při deště se ale zatravněná plocha rychle rozmáčí.

Nouzové nocoviště Poledník

Nejedná se o spaní přímo na rozhledně – bohužel. Na druhou stranu je nocoviště přímo za rozhlednou. Je velké, obsahuje více jídelních stolů a okolí rozhledny nabízí i úkryt v podobě kamenné zastřešené „budovy“.

Nouzové nocoviště Modrava

Svého druhu asi jediné – pár set metrů od centra Modravy se na malém prostoru rozkládá nocoviště jehož podkladem je drť/ kúra. Spaní je ale velmi příjemné. Obzvlášť na tomto nocovišti si dejte velký pozor na obsazenost – my jsme přišli okolo 5 hodiny a už v 6 bylo nebylo žádné místo.

Nouzové nocoviště Bučina

Jedno z nejkrásnějších nocovišť u Knížecích Plání. Přístup ihned u cesty, vcelku prostorné a se základním vybavením.

Nouzové nocoviště Strážný

Příjemné nocoviště v blízkosti Strážného, kde můžete načerpat zásoby. Důležité je vědět, že do Strážného je to zhruba 1,5 km pěšky. Proto bych si rozmyslel, zda jít s plnou polní, nebo nejprve rozbít tábor a poté jít do města.

Nouzové nocoviště Nové Údolí

Prostorné nocoviště na rovné ploše. V all-inclusive vybavení je stůl s lavicemi a ohraničené území. V blízkosti nocoviště je toi toi.

Nouzové nocoviště Pod Plešným jezerem

Ohraničené místo v kryté části lesa. Při dešti je nocoviště docela rozmáčené a najít nerozbahněné místo bude oříšek.

Další velmi hodnotné informace naleznete na oficiálních stránkách NP Šumava. Mimo to i aktuální informace o dění v parku a případných omezeních. 

Přechod Šumavy za 3 dny

Otevíráme mapu světa, týdenní dovolená není příliš dlouhá na to vydat se dál za hranice naší “hroudy”. Kroužíme po evropských státech, ale v době covidí (květen/ červen 2021) bylo až příliš náročné ztrácet čas vyřizováním byrokracie, výměnou za pár dnů strávených třeba na Madeiře, jak bylo v plánu. Proto jsme vyrazili objevovat Šumavu. Všechny důležité informace o tomto 3 denním treku si můžete přečíst v tomto článku.  

Nouzová nocositě na Šumavě: Mapa

Sleduj nás na instagramu