cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Destinace > Evropa > Holandsko > Nizozemsko: Zvyky a tradice přímo od Holanďana
Nizozemsko: Zvyky a tradice

Nizozemsko: Zvyky a tradice přímo od Holanďana

Aktualizováno: 22. června 2024

Věděli jste, že Nizozemsko patří například mezi průkopníky moderního bankovnictví, jak ho známe dnes? Pokud ne, tak tyto zvyky vás pobaví.
Obsah článku

Nizozemsko je země 22. století, která vás překvapení nejen bio odpadovými kontejnery na čip nebo koly na každém rohu. Mimo to mě nepřestává udivovat, jaké jsou typické tradice a pro Nizozemsko zvyky také. Země, která od nás není tak příliš vzdálená. Věděli jste, že Nizozemsko patří mezi průkopníky moderního bankovnictví, jak ho známe dnes? Pokud ne, tak tyto tradice a zvyky vás překvapí a pobaví o to víc. 

Narozeniny

Gratulace všem členům rodiny. Někteří nosí i dárky jak oslavenci, tak i rodičům/hostitelům. V některých částech Nizozemska gratulují na oslavě všem zúčastněným.

Jakékoliv pozvánky

Na pozvánkách na jakoukoliv událost je napsáno striktně OD – DO. Takže žádný ponocování nebo přehnaný občerstvování v podobě hojných hostin doplněné alkoholem. Většinou dort, káva a nashledanou.

Seskupení osazenstva

Na oslavách lidé sedí ve společném prostoru do kruhu a všichni se baví dohromady.

Vítání

Holanďané se vítají třemi polibky na tvář. Doleva, doprava a zase doleva. Věřte, že na to hodně dbají. 

Oslava dostudování

Po dostudování dítěte na střední škole se u domu vyvěsí vlajka a na ní se dá batoh, který značí, že dítě dostudovalo. Stejně jako když se narodí miminko, vyvěsí vlajku a dají dost barevně najevo, jaké pohlaví se narodilo.

Kola

Všichni jezdí na kole, všude. Mají dokonce speciální pojmenování.  Například kolo do hospody – takzvaná vejtřaska, když ho někdo ukradne, nevadí. Kola, který mají vpředu nákladní prostor (košík), do kterého můžete dát, nákup, děti.. vlastně cokoliv. 😀 

Stravování

V Nizozemsku oběd nemají. Většinou chleba s něčím dobrým, a nebo instantní polévka. Nejsou zvyklí jíst teplé a velké obědy jako my. O to víc si užijí společnou večeři, která je o to větší.  Když jsme vždy na víkend doma, čas sobotního a nedělního oběda je pouhým přáním. 😀

Tradiční pochutiny

Haagenslag – Drobínky na chleba, čokoládový. V česku to asi spíš používáme třeba na zdobení dortů.

Nechutnej slaneček!  – Tradiční pochutina z moře. Rybka bez hlavy, ale s ocasem, naložená jako slaneček s cibulí. Při jedení téhle mňaminy vezmeš slanečka za ocas, zakloníš hlavu, a ukousneš co největší kus.

Oliebollen – Malý koblížky posypaný cukrem! Hlavně období zimy a Vánoc a sní se jich opravdu moc. 

Největší rozmar pochutin a tradičních jídel naleznete v Amsterdamu. Přečtete si, co vše se dá stihnout za jeden den v Amsterdamu. 

Domy

Holanďané mají obrovská okna – většina z nich má vidět do domu. Je to z důvodu, aby ostatní lidi (přátelé, sousedi…) věděli, že se u „nás doma nic neděje“. Bez závěsů a záclon. 

Skákání do moře na Nový rok

Holanďané pořádají oficiální skákání do severního moře na Nový rok. Více si můžete přečíst zde v článku. 

Jste připraveni vyrazit do Nizozemska? 

Máte více času? Perfektní, pak je pro vás ideální spojit výlety mimo Amsterdam, včetně návštěvy ostrova Texel.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý bezesporu Bohužel ne každý má to štěstí jako my a proto se nabízí i jiné možnosti Do Budějovic můžete přijet i jako turista a proto vznikl tento článek který vám představí šalamounské tipy na hotel České Budějovice nbsp Hotely kategorizujeme do skupin podle...

Nejenže Brno patří mezi druhé největší město v České republice ale současně se na jeho území nachází mnoho zajímavých míst která byste neměli při své návštěvě této moravské metropole nechat bez povšimnutí...
Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý bezesporu Bohužel ne každý má to štěstí jako my a proto se nabízí i jiné možnosti Do Budějovic můžete přijet i jako turista

Nejenže Brno patří mezi druhé největší město v České republice ale současně se na jeho území nachází mnoho zajímavých míst která byste neměli při své návštěvě této moravské metropole nechat