Naplánuj si svůj další výlet s naším online plánovačem Karlem 2.0 - je to hračka.
cestuj s batohem logo
Cestování > Cestovatelské tipy > Nejznámější cestopisy, které stojí za to přečíst
Nejznámější cestopisy, které stojí za to přečíst

Nejznámější cestopisy, které stojí za to přečíst

Aktualizováno: 23. června 2024

Máte rádi cestování a čtete rádi? Nebo hledáte vhodný dátek? Darujte cestopis! Ty nejznámější cestopisy moderní doby jsme pro vás vybrali do tohoto článku.
Obsah článku

Máte rádi cestování? Čtete rádi? Pokud jste na obě tyto otázky odpověděli ano, pak se rozhodně začtěte do stránek cestopisů, na kterých ostřílení dobrodruzi popisují své zkušenosti a čtenářům dávají tipy na zajímavá místa po celém světě. Prvotní práci jsme za vás udělali my – ty nejznámější cestopisy jsme pro vás vybrali do tohoto článku.

Cestopisy Ladislava Zibury

Asi nikoho nepřekvapí, že na prvním místě se objeví literatura Ladislava Zibury. Jeho zážitky milují čtenáři napříč všemi generacemi. Zřejmě proto, že autor při popisu svých poutí využívá humor.

Mezi jeho nejznámější cestopisy patří 40 dní pěšky do Jeruzaléma, poslední kniha Všechny cesty vedou do Santiaga, Prázdniny v Česku nebo Prázdniny v Evropě. Ladislav patří mezi mé nejoblíbenější autory, protože se u jeho knih nejen něco dozvím, ale taky zasměju. Jeho knihy dostávám jako ponožky – každý rok pod stromeček! 🙂 Prohlédněte si všechny jeho cestopisy.

Nejznámější cestopisy: Ladislav Zibura

Pokud máte Láďu Ziburu rádi určitě si poslechněte rozhovor, který jsme s ním natočili na sklonku roku 2023. Celou epizodu naleznete na našem YouTube kanále a všech podcastových aplikacích.

Stopařův průvodce zeměkoulí

V tomto cestopisu si přijdou na své všichni ti, kteří pro své cesty rádi využívají možnosti stopu. Slávek Král zde popisuje své zkušenosti během osmi let stopování, díky kterému projel takřka celý svět. Cestopis se určitě hodí především pro ty, které láká levné a netradiční cestování. Naživo je Slávek ještě zábavnější a dokáže tzv. uplést z hovna bič. Například na festivalu “Na Divoko” dokázal bavit dvě hodiny publikum, a to vyprávěl jen o cestě z Prahy do Brna. Slákovu tvorbu si můžete prohlédnout zde.

Travel Bible

Anglický název cestopisu od českých autorů Matouše Vinše a Petra Nováka skýtá kromě zážitků z cest i praktické tipy na to, jak levně procestovat celý svět nebo jak si vydělávat online a být tzv. digitálním nomádem. Autoři na řádcích knihy potvrzují, že cestovat může opravdu každý. Není divu, že tato kniha patří mezi cestopisné bestsellery. Mimo to přidali i druhou knihu Travel Jobs, kde se výhradně věnují pouze pracím v zahraničí.

Couchsurfing v…

Znáte pojem couchsurfing? A chtěli byste si tento typ cestování vyzkoušet? Pak do svého hledáčku zařaďte knihy od Stephana Ortha, který poutavým způsobem popisuje bydlení u místních obyvatel, takříkajíc na gauči. Autor takto procestoval již mnoho zemí – Čínu, Rusko nebo třeba Írán. Já měl tu šanci využít službu couchsurfing ve Spojených státech, když jsem tam byl na Work & Travel a byla to skvělá životní zkušenost.

Novinářem v Číně

Mezi nejznámější cestopisy lze bezesporu zařadit i dílo novináře Tomáše Etzlera, který ve svých knihách líčí zážitky z Číny ovlivněné komunistickou ideologií. Na jednotlivých stránkách vám tak autor odhaluje své zkušenosti z kulturní, ale i politické oblasti země s přísným režimem. Po přečtení knihy a poslechnutí pár rozhovorů s Tomášem nebudete věřit, co se všechno může v tomto světě dít.

Expedice Z101

Co by to byl za článek, který by nezmiňoval dobrodružství nejslavnějších českých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda? Tentokrát se v jejich stopách  do Afriky vydal Tomáš Vaňourek a v knize Expedice Z101 odhaluje krásy a taje afrického kontinentu. Kromě jedinečných zážitků v knize naleznete i řadu unikátních fotografií.

Lucie a její parťák Marvel

Článek nejznámějších cestopisů zakončíme u netradiční cestovatelské dvojice Lucie a psa Marvela. Tito zapálení cestovatelé společně prozatím prošli nejen Evropu, ale i Českou republiku. Za zmínku tedy stojí 151 příběhů na Stezce Českem nebo 151 dní po evropských stezkách. Ideální čtení pro každého!

Nejznámější cestopisy: 151 dní po evropských stezkách

A znovu ten Zikmund – Století Miroslava Zikmunda

Zikmund společně s Hanzelkou patří mezi legendy české cestovatelské scény a mělo by být téměř povinností číst jeho knihy v rámci povinné četby. Tentokrát se vydáme po stopách života Zikmunda s “průvodcem” Petrem Horkým, který natočil stejnojmenný film. Ten je k dispozici na Netflixu a musím říct, že mi ve dvou momentech málem kápla slza. V knize prolétneme celý Zikmundův život a věřte, že o dobrodužství a všelijaké zvraty nebude nouze.

Na skok do severských zemí s Albínou Mrázovou

Cestování po stopách ledovců, vikingů, trollů, sobů, ovcí a sem tam tesly. Zajímalo by vás, jaké to je, vidět polární záři, udělat eskymácký obrat na kajaku v Grónském moři, stopovat auta na Faerských ostrovech, navštívit ve Finsku domek Santa Klause, přejet na Islandu ovci nebo si vychutnat švédské muzeum odporného jídla? Přesně o tom všem píše Albína ve dvou knihách – Moji Dánové a skoro Dánové a Až na sever!

Cestopisy Miloslava Stingla

Pamatuji si přesně ten den, když Miloslav Stingl zemřel – byl květen roku 2020 a v té změti chmurných informací o covidu přišla další rána. Do té doby jsem o Stinglovi věděl pramálo, přitom jsem miloval to, co ztotožňoval. Od té doby uplynulo několik let a já se napln vrhnul do jeho cestopisů. Jmenovitě Ostrovy krásy, lásky a lidojedů, Sex v pěti dílech světa nebo Ukradený totem. Poslední kniha je věnována pouze Miroslavu Stingovi a nese totožný název – Stingl Miloslav.

Po boku Emila Holuba, Hanzelky a Zikumnda je tento autor must read! Jedná se o těžší čtení, které ale je branou do všech kultur tohoto světa.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh....
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země dvě....
Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh.
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země

České Budějovice

Online kurz focení iPhonem na cestách

Odemkni si cestu k hezkým a jedinečným fotkám, ke kterým se budeš rád vracet, díky svému iPhonu. 

Kurz focení Iphonem pro začátečníky