cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Destinace > Evropa > Česko > Nejkrásnější místa na jižní Moravě
Nejkrásnější místa na jižní Moravě

Nejkrásnější místa na jižní Moravě

Obsah článku

Jižní Morava je mezi lidmi známá především pro své vinice, osobité vesničky s vinnými sklípky, zámky a specifickou přírodu, která často připomíná francouzskou oblast Provence. Je potom pochopitelné, že se v tomto kraji nachází nespočet nádherných míst, která by měl každý turista navštívit. Vybrali jsme pro vás ta nejkrásnější místa na jižní Moravě, která ve vás zanechají krásné vzpomínky na tento kraj. Jižní Morava je posetá architektonickými i přírodními zázraky všeho druhu, a tak výběr to byl nadmíru těžký.  Zároveň není třeba vysvětlovat, že ve spojení s kulturou je zapotřebí také pořádně popít! 🙂 

Klášter Rosa Coeli

Okouzlující zřícenina kláštera Rosa Coeli se nachází ve městě Dolní Kounice, zhruba 30 minut jižně od Brna. Klášter patří pro své fotogenické prostory mezi velmi vyhledávané místo turistů z celého světa. Z historie se dochovala zřícenina kostela Panny Marie s navazujícím ambitem a rajským dvorem. Celý areál obklopuje středověká zeď. 

Nejkrásnější místa na jižní Moravě
Zdroj: dolnikounice.cz

CHKO Moravský kras

Toto místo severně od Brna bylo vyhlášeno za chráněné poprvé již v roce 1956, posléze znovu v roce 2019, kdy současně byla plocha CHKO rozšířena. Moravský kras se může pochlubit cennými krasovými útvary, jeskyněmi, podzemními toky (např. řeka Punkva), propastmi a žleby se soutěskami. Nejznámější propastí je Machocha, která své jméno získala na základě pověsti, podle které v propasti skončila zlá macecha. 

Mimo známou Macochu stojí za návštěvu také Punkevní jeskyně, které se nachází v těsné blízkosti propasti. Na Macochu nepotřebujete žádný lístek – je zdarma. Do punkevních jeskyní už lístek třeba je, a pokud nechcete být zklamaní, že nebude místo, rezervujte si vstup online.

Poprávu patří obě místa do našeho seznamu nejkrásnějších místa na jižní Moravě.

Zámek Vranov nad Dyjí

Městys Vranov nad Dyjí se nachází západně od Znojma, u hranic s Rakouskem. Obec se pyšní gotickým zámkem, přestavěným na barokní. Zámek se stal vyhledávaným místem i pro filmaře – natočeny tu byly například filmy Nesmrtelná teta, Andělská tvář, ale i americký film XXX. K městu přiléhá známá vodní nádrž, která je vyhledávaným cílem rybářů, sportovců a dalších nadšených výletníků. Na přehradě navíc funguje lodní doprava.

Kromě lodní dopravy je přehrada známá také pro svůj noční život, který tu obzvlášť v létě jede tzv. bomby. V nedalekém campu můžete náhodou strávit i pár dní.

Město Valtice

U hranic s Rakouskem ještě zůstaneme, avšak přesuneme se do okresu Břeclav. Historické jádro města je zákonem chráněno. Turistickému oku jistě polahodí zámek se zámeckým parkem, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Novorenesanční radnice, Mariánský sloup a Kostel Svatého Augustina s přilehlým klášterem, který funguje jako nemocnice. Mimo to jsou Valtice také významným vinařským městem. V okolí Valtic navíc najdete Kolonádu na Reistně a Dianin chrám.

Tipy na ubytování

Zámek Lednice

Blízko Valtic se nachází další skvost. Pro mnoho lidí představuje Lednicko-valtický areál hlavní atrakci tohoto kraje, a tak rozhodně patří mezi nejkrásnější místa na jižní Moravě. Zámek Lednice byl původně postaven v renesančním slohu, později byl přestavěn na novogotický zámek. Zdobí jej rozsáhlé zahrady s rybníky s vzácnými rostlinami. V blízkosti zámku najdete další nádherné stavby – maurský Minaret, Janův hrad, Lovecký zámeček a skleník.

CHKO Pálava

V této části jižní Moravy ještě chvíli zůstaneme a podíváme se pořádně do přírody. Kousek od Mikulova se rozprostírá CHKO Pálava, tvořena především hřebeny Pavlovských vrchů. Velkou předností je vzácná fauna a flóra, na kterou můžete v tomto místě narazit na každém kroku. V rámci Pálavy najdete také zříceninu Děvičky, národní přírodní rezervaci Děvín a Sirotčí hrádek. Pokud budete mít štěstí, při dobré viditelnosti je Pálava vidět i z Brna.

CHKO Pálava
Zdroj: palava.nature.cz

Město Mikulov

K Pálavě přiléhá Mikulov, jedno z hlavních měst vína. Jeho historické jádro nabízí mnoho atrakcí – zámek se zahradou, Dietrichsteinskou hrobku, Sloup nejsvětější trojice, synagogu, židovský hřbitov, a Kozí hrádek. Samozřejmě nesmíte vynechat ani výšlap na Svatý kopeček, s ikonickou zvonicí a kaplí Sv. Šebestiána. Nahoru vede turistická stezka, kolem které můžete narazit i na další architektonické skvosty.

Víno, tanec, zpěv a ženy/ muži k této oblasti patří. Spojte výlet s návštěvou některé ze sklípků či vinic. Připravili jsme pro vás seznam nejlepších vinařství na Moravě

Tipy na ubytování

Mandloňové sady

Naše pouť na téma nejkrásnější místa na jižní Moravě pokračuje přes hit posledních několika let. Mandloňový sad, který se rozprostírá u Hustopeč, cca 45 minut jízdy po dálnici z Brna, však byl založen již v roce 1949. V současnosti jde o největší mandloňový sad v celé střední Evropě. Na území o velikosti 4 ha roste cca 1200 mandloní a turisté toto místo vyhledávají především na začátku jara, kdy mandloně rozkvétají. Pohled do širokého okolí vám nabídne dřevěná rozhledna.

Mandloňové sady
Zdroj: mandlarna.cz

Město Znojmo

Druhé největší město Jihomoravského kraje se nachází 65 km jihozápadně od Brna při hranicích s Rakouskem. Toto město se pyšní rotundou svaté Kateřiny, jejíž zdi zdobí malby z románského období, a jež se nachází v rámci komplexu přemyslovského hradu. Kousek od rotundy nabízí město příjemné místo k odpočinku s výhledem na další dominantu města – kostel sv. Mikuláše a Svatováclavskou kapli. Pokud vám zbydou síly, navštivte věž radnice, historické podzemí a znojemské vinné sklepy.

Tipy na ubytování

Papouščí ZOO Bošovice

Tato netradiční zoologická zahrada se rozkládá na území obce Bošovice, asi 45 minut jihovýchodně od Brna. Zoo byla pro veřejnost otevřena v roce 2011 a za tu dobu si získala návštěvníky všech věkových kategorií. V současnosti je možné si prohlédnout více než 50 druhů papoušků z celého světa, včetně velmi vzácných druhů. Navštívit papouščí zoo můžete kromě zimních měsíců po celý rok.

Památník bitvy u Slavkova

Z hodin dějepisu si všichni pamatujeme, že bitva u Slavkova se konala roku 1805, kdy císař Napoleon Bonaparte porazil vojska Rakouského císařství a Ruského impéria. Na místě u obce Prace se nachází Mohyla míru. Každý rok, přesně na den, se v této oblasti navíc koná rekonstrukce této významné bitvy. Pokud zavítáte přímo do Slavkova, i zde se nebudete nudit – je tu k vidění krásný zámek, kostel Vzkříšení Páně, synagoga nebo rozhledna.

Kobylí vrch – stezka nad vinohrady

Ikonická rozhledna kousek od Velkých Pavlovic by neměla ve vaší turistické mapě chybět. Možná se po cestě setkáte s názvem Homolí (to obzvlášť, pokud se budete ptát místních). Na první dobrou vám název nemusí nic říct, nicméně hned co jí spatříte, řeknete si: “No jo vlastně”. Pokud se budete pohybovat v blízkosti Pálavy, Mikulova nebo Lednice, určitě sem zavítejte. Vstup je zdarma, to my rádi! 😀

Rozhledna Kobylí
Zdroj: rozhledna-kobyli.cz

Obec Křtiny

Článek nejkrásnější místa na jižní Moravě zakončíme v malebném městyse Křtiny v okrese Blansko, jehož dominantou je poutní areál z 18. století. Zdobí jej především barokní kostel Jména Panny Marie, jehož architektem je Jan Blažej Santini. Dále se v areálu nachází kaple svaté Anny, zámek a fara (bývalé probošství). Za zmínku stojí též arboretum, se sbírkou rozličných dřevin.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý bezesporu Bohužel ne každý má to štěstí jako my a proto se nabízí i jiné možnosti Do Budějovic můžete přijet i jako turista a proto vznikl tento článek který vám představí šalamounské tipy na hotel České Budějovice nbsp Hotely kategorizujeme do skupin podle...

Nejenže Brno patří mezi druhé největší město v České republice ale současně se na jeho území nachází mnoho zajímavých míst která byste neměli při své návštěvě této moravské metropole nechat bez povšimnutí...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý bezesporu Bohužel ne každý má to štěstí jako my a proto se nabízí i jiné možnosti Do Budějovic můžete přijet i jako turista

Nejenže Brno patří mezi druhé největší město v České republice ale současně se na jeho území nachází mnoho zajímavých míst která byste neměli při své návštěvě této moravské metropole nechat