cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Cestovatelské tipy > House sitting – co to je?
Co to je house sitting?

House sitting – co to je?

Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele. Taková možnost existuje, a to v podobě housesittingu.
Obsah článku

Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele. Taková možnost existuje, a to v podobě housesittingu. Pokud ovládáte angličtinu, určitě vám název již něco napovídá. V překladu tento pojem značí „hlídání domu”. Teď už význam musí být jasný i neangličtinářům. Tento článek popíše a detailně odpoví na otázku co to je house sitting.

Podmínky housesittingu

I navzdory překladu se trochu pověnujeme definici. Housesitting představuje situaci, kdy vám osoba přenechá svůj dům/byt výměnou za jeho hlídání a případné další povinnosti, které jsou úzce spjaty s udržením chodu domu – nejčastěji se jedná o péči o domácí mazlíčky, rostliny, zahradu, bazén, ale i ochranu před zloději nebo kontrolu došlé pošty. V drtivé většině případů, proč lidé nabízí svoji nemovitost k této formě ubytování, je právě starost o domácí mazlíčky.

Housesitting má mnoho výhod i pro druhou stranu – „housesittery”. Ti kromě ušetřených peněz mají možnost pobytu v pohodlných domech/bytech, kde se mohou cítit jako doma. Kromě toho je skvělou výhodou i poznání místní kultury, která se odráží často právě v ubytování, ba dokonce v rámci celého sousedství.

Housesitting tedy znamená výhodný obchod pro obě strany – vlastníka domu/bytu a housesittera. Povinnosti, které z takového hlídání plynou, jsou navíc snesitelné a lehce splnitelné.

Portály k zařízení housesittingu

Doporučujeme využít ověřených platforem, kterých je celá řada. Asi nejvyhledávanější platformou je TrustedHousesitters, jež na trhu funguje přes více než 10 let a díky tomu jejích služeb využívá velké množství zájemců o housesitting z celého světa. Její používání je velmi intuitivní – v sekci How it works je jasně vysvětlené (i prostřednictvím videa), jak se na housesittingu domluvit. Nevýhodou je vyšší cena za využití služeb.

House sitting co to je?
Pohled do rozhraní aplikace TrustedHousesitters.

Další možností, kde vyhledávat místa pro své cestovatelské cíle, je platforma HouseCarers, kterou lze zařadit na druhé místo hned za TrustedHousesitters. Počet nabídek není tak vysoký jako u výše zmíněného portálu, nicméně je možné se na HouseCarers zdarma zaregistrovat a prohlížet si nabídky housesittingu (reakce na vybranou nabídku ale již něco stojí).

Třetím zvoleným portálem je MindMyHouse. Tato webová stránka se sice pyšní sloganem, že chce propojit majitele nemovitostí a housesittery, nicméně počet nabídek je nejmenší ze všech představených platforem. Na druhé straně je MindMyHouse nejlevnější a velkou výhodu představuje i přehledné uživatelské rozhraní.

Nejlepší destinace pro housesitting

Podle nás záleží nejvíce na tom, kam se chcete podívat. V Evropě se v žebříčku oblíbenosti na předních místech umisťuje tradičně Velká Británie, Německo, Francie nebo Španělsko. Z celého světa jsou pak nejoblíbenější místa USA, Austrálie nebo Kanada. Tato oblíbenost je ale dána především tím, že se nejvíce nabídek objevuje právě z těchto lokalit. Pokud toužíte po jiné destinaci, určitě nějakou možnost housesittingu dřív nebo později najdete. 

Ať už se rozhodnete vyrazit cestovat tímto způsobem nebo ne, určitě se přečtěte naší rubriku cestovatelských tipů, kde odhalujeme jednotlivé travel hacky.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné na cesty se kladou vysoké nároky Ideální je pak instantní jídlo na cesty neboť odpadá povinnost složitého vaření...
Ačkoliv v rámci Schengenského prostoru nám stačí pouze občanský průkaz na cesty daleko za hranice Evropy a někdy i v rámci ní potřebujeme pas...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu