cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Cestovatelské tipy > Glamping – luxusní styl kempování
Glamping - průvodce pro začátečníky

Glamping – luxusní styl kempování

Jestliže vás láká elegantní způsob ubytování, který však nepostrádá nic z dobrodružství, které na dovolené můžete zažít, pak si čtení článku o glamping dozajista užijete. Kdo ví, třeba díky tomutu textu objevíte nový způsob, jak procestovat celý svět.
Obsah článku
Glamping - průvodce pro začátečníky

Někteří lidé rádi cestují low-cost, jiní zase nedají dopustit na komfort. Tento článek bude věnován zejména druhé skupině cestovatelů, neboť se věnuje trendu posledních několika let – glamping(u).

Co je to glamping

Glamping je stručně řečeno forma kempování v luxusním stylu. Tento novodobý trend ubytování přináší skvělou možnost pro mnoho cestovatelů, neboť spojuje pohodlí moderního života s pobytem v přírodě. Ostatně je to zřejmé i ze samotného termínu, který vznikl spojením anglických slovíček glamouros (česky okouzlující) a camping

Běžně se jedná o kempování, nicméně některé formy glampingového ubytování mají tak vysokou kvalitu, že je lze srovnat s luxusními hotelovými apartmány. Mnoho lidí však volí glamping proto, aby utekli z civilizace. Zájemce o tento typ pobytu si může vybrat od luxusněji vybavených stanů, přes karavany, až po atypické malé domky (třeba i v korunách stromů). Kromě pohodlných postelí a stylových obývacích prostor na vás zde čeká plně vybavené sociální zařízení, běžné elektrické spotřebiče, ale třeba i terasa nebo jídelna. To vše jen na pár metrech čtverečních.

Nadneseně píšeme o srovnání s luxusními apartmány, což ne vždy je úplně pravda. Existují ubytování, které se jen vezou na vlně vysoké poptávky po tomto stylu ubytování. Za přemrštěnou cenu nabízí neadekvátní kvalitu ubytování. Takovým ubytováním říkám „pražský aqualand“ – vyždímat z vás peníze, co to jde a on stejně přijede někdo jiný.

Glamping ale opravdu představuje unikátní zážitek, neboť máte přírodu na dosah ruky, aniž byste se museli vzdát pohodlí nebo luxusu. Můžete se probouzet za zvuku ptačího zpěvu a trávit večery u ohně pod hvězdnou oblohou bez toho, abyste spali v jednoduchém stanu zachumlaní do spacáku. Moc jsme si oblíbili místa s prosklenými střechami, kde můžete pozorovat hvězdy.

Kde všude se s glampingem setkáte?

Tento způsob cestování je čím dál tím populárnější, a tak se nelze divit, že se postupně rozšiřuje do celého světa. Svoji roli sehrává i hospodárnost, udržitelnost a energetická soběstačnost takového bydlení, díky čemuž jej lze postavit prakticky kdekoliv. 

První zárodky glampingového způsobu ubytování se začaly ve světě objevovat na počátku 21. století, nicméně masivní nárůst na oblíbenosti zaznamenáváme až v posledních deseti letech. Velkou měrou k tomu přispěla i pandemie COVID-19, kdy lidé nemohli cestovat a chybělo jim spojení s přírodou.

Glampingové ubytování se nejprve začalo objevovat v Africe a Asii – například v Namibii, Tanzanii, Thajsku nebo Malajsii. Z těchto exotických krajů se pak rozšířil do celého světa, včetně Evropy, kde se první resorty začaly stavět především v Chorvatsku. Nyní lze na glamping narazit i ve Španělsku, Itálii nebo Velké Británii.

I v Česku je glampingový způsob ubytování opravdu veeeeelmi rozšířený. Nabídka je skutečně rozmanitá. V našich končinách často narazíte na stromové domy, vybavené maringotky nebo jurty v lesích. Nejvíce glampingových středisek se nachází na Vysočině, o poznání méně jich je pak na jižní Moravě. Celkově jsou ale velmi hezky rozprostřené po Česku.

Proč jsou glampingová místa tak drahá?

Sám na tuto otázku hledám odpověď. Ne každé místo má přemrštěnou cenu. Je ovšem pochopitelné, že někdo postaví skvost na území nikoho, a to dá práci. Vy získáte pocit svobody, samotu a klid. Nicméně často nemáte tekoucí vodu, k dispozici pouze suchý záchod. Velká poptávka dává možnost říct si o více peněz. S poptávkou se také pojí více nově vznikajících míst, a tím pádem i tlak na cenu. Do budoucna třeba budou glampingová místa dostupnější.

Například se úplně vyhýbáme rezervacím skrze Amazing places, protože mi zkrátka nepřijde morální účtovat si za jednu noc v maringotce více než 5 000 Kč. Jsem kolenovrt?

Co si myslíte o cenách glempingových míst vy? Napište nám do komnetářů. 🙂

Tipy na glampingové ubytování

Pár glampingových míst jsme měli možnost navštítit a vždy jsme se nezmýlili. Vybíráme taková místa, která nejsou příliš přemrštěná cenově (někdy je to o delším hledání) a zároveň na nás působí tak trochu přátelsky.

Na Vrchu

Náš úplně první glamping, který byl jedním slovem báječný. Šumavská příroda na dosah ruky, moc milí hostitelé a umístění teepee na totální samotě. K dispozici přístřešek s kompletním vybavením, venkovní vana a záchod. Navíc nyní udělali krásnou dřevěnou podestu pod teepeem.

Opravdu skvělé. Šumava, západ slunce a alkohol.

Jo a abych nezapomněl mají i druhý přírůstek do glampingové rodiny – dřevěné teepee. Omrkněte jejich Instagram a pochopíte proč tam musíte spát také.

Zašívárna Polom

V zapadlé vesničce se nachází tenhle upravený domeček na kolech. Když se majitel rozhodne, domeček prakticky z minuty na minutu zmizí. 2 noci strávené v Zašívárně na nás udělaly dojem. I díky hladké komunikaci s majiteli, milým překvapením při příjezdu a opravdové samotě. Vysočina je vlastně hezký kraj a ostatně díky těmto místům objevujeme skrytá místa ostatních krajů.

Glampingová Zašívárna a moje Oktávka se krásně doplňovaly

Trapani glamping camp

Opět další nádherné místo na okraji NP České Švýcarsko. V době požáru parku nebyli majitelé naštěstí nijak zasaženi přímým ohněm, ale i tak situace velmi ovlivnila jejich další fungování. Mladý sympatický pár bydlí v opraveném podkroví hlavní budovy stojící na pozemku. Pán při naší návštěvě opravoval malý domeček vedle hlavní budovy. Paní nás zase zásobovala notnou dávkou radosti a pocitu domova. Strávili jsme celkem dvě noci v jurtových stanech na rozlehlé zahradě. Bohužel z návštěvy jsem si neudělal žádnou fotku.

Instagram Trapani ale nabízí výkladní skříň momentů, které chcete zažít.

Glampingové stany Trapani
Glampingové stany Trapani

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Dnešní moderní doba nás naučila že fungovat bez telefonu prakticky nejde ať se nacházíme kdekoliv V tomto článku se podíváme na ty nejlepší aplikace na turistiku které by měl mít v telefonu každý dobrodruh...
Červen je skvělý měsíc pro cestování k moři Proto jsme si v tomto článku vzali na paškál ty méně známé destinace kam v červnu k moři v Evropě...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Dnešní moderní doba nás naučila že fungovat bez telefonu prakticky nejde ať se nacházíme kdekoliv V tomto článku se podíváme na ty nejlepší aplikace na turistiku které by měl mít
Jestliže vás láká elegantní způsob ubytování který však nepostrádá nic z dobrodružství které na dovolené můžete zažít pak si čtení článku o glamping dozajista užijete Kdo ví třeba díky tomutu