cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Destinace > Afrika > Maroko > 16 ultra tipů před cestou do Maroka
16 ultra tipů před cestou do Maroka

16 ultra tipů před cestou do Maroka

Aktualizováno: 1. května 2024

Chystáte se plánovat cestu a hledáte inspiraci nebo zajímavé tipy? Jste tu správně. Prohlédněte si 16 ultra zaručených tipů, co vám pomůžou při návštěvě Maroka.
Obsah článku

Chystáte se plánovat cestu do Maroka a hledáte inspiraci nebo zajímavé tipy? Jste tu správně. Tento článek je zaměřený na zajímavé tipy, které využijete během celé cesty po Maroku. Inspiraci na zajímavá a kouzelná místa naleznete zde. Jste dobrodruzi? Pak musíte vyzkoušet přespání v poušti. Jdeme na to, udělejte si pohodlí Maroko: Tipy, jak být připraven na cestu jsou tu.

Naučte se základní fráze arabštiny

Stejně jako v každé zemi, kde není angličtina populární je vhodné se naučit pár základních frází. Nejde o to být lingvista, ale v zásadě je fajn umět poděkovat, poprosit a pozdravit.

Nepijte vodu z vodovodu

Pravidlo, které platí snad všude mimo Evropu a další vybrané země. Kupujte si raději balenou vodu, kterou používejte na pití, ale třeba i čištění zubů. Předejdete tak tomu, že dovolená bude prvních pár dní spíš peklem.

Smlouvejte, co to jde

Jedete do arabské země, smlouvání je vyžadováno. Nebojte se vypálit nesmyslnou cenu, která by mohla obchodníka urazit. Vždy dojdete k nějakému kompromisu. Vedou se debaty o tom, zda je v těchto zemích vhodné smlouvat. Já myslím, že ano. Pro tyto lidi je důležité udělat obchod, a pokud k tomu dopomůže smlouvání, tak je to výhra pro obě strany.

Návštěvy mešit

To platí hlavně pro ženy. Základní pravidla pro vstup do mešit jsou:

  • Zahalená ramena
  • Zahalená kolena
  • Zakryté vlasy (to se až tolik nevyžaduje)
  • Muži by měli mít dlouhé kalhoty

Pro všechny platí mít zuté boty.

Ubytování

Ubytování nejčastěji seženete skrze Booking a Airbnb. Pro náročnější cestovatele je možnost také na blind.

Placení v Maroku

Oboje je možné. Ve velkých městech zaplatíte kartou v lepších podnicích. Tam, kde vidíte, že místní posedávají spíše očekávejte platbu v hotovosti. Hotovost si můžete buď vybrat z bankomatů (ty si účtují zhruba 30 dirhamů za výběr), nebo ji směnit ve směnárnách.

Alkohol

Maroko byla pro mě první návštěva arabské země. Pokud je tomu tak i pro vás, vězte, že alkohol není na každém rohu a v každém obchodu. Ve větším městech naleznete ve vyhrazených liquor storech, v menších musíte narazit na nějaké obchodníka nebo palíře. Uvidíte. Teda po požití alkoholu od samo palírníka je to vabank.

Veřejné budovy

Každé marocké vlakové nádraží je neuvěřitelně hezké a moderní. V každém nádraží je mnoho obchodů a kaváren.

Zakázané látky

Jeden místní člověk, říkal jednomu našemu kamarádovi, že nejlepší materiál seženete v horách nad městem Chefchaouen. Tento materiál ochutnal náš kamarád v Taghazoutu a byla to prý velmi příjemná zkušenost. Takový malý tip – když nebudete mít na jihu Maroka zájem o koupi suvenýrů, ani nebudete chtít taxi, jako poslední možnost vám bude nabídnut haš-iš.

Veřejná doprava

Veřejná doprava je velmi spolehlivá. Vlaky jezdí téměř na minutu přesně, je ale nutné si rezervovat místo v dálkových vlacích. Kdyby se náhodou stalo, že vám někdo sedí na místě, ukažte mu místenku a nedejte se. Váš protivník se taky nedá, a i když bude jasně zřejmé, že vám sedí na místě, bude zarputile tvrdit, že tomu tak není. Problém vyřeší průvodčí případně máte smůlu.

Místní gastronomie

Ale všechno má své meze. Hlavně se ho nepřejez, protože pak budeš celou dobu jako Karel jíst boloňské špagety a pizzu.

Modlitby

Volání k modlitbám má v Maroku nějaký program. První modlitby bývají v brzkých ranních hodinách. Někoho může toto volání budit, na mě to působilo jako ukolébavka. Pokaždé, když se rozezněl megafon s voláním, spal jsem jak zabitý.

Učíme marocké děti

Co takhle při zastávce na poušť naučit něco malé africké dětičky? Karel se toho zhosti s grácií.

Párty a zábava

Pořádně zapařit, to je oč tu běží. Akorát, že vůbec. Muslimové by správně neměli pít alkohol. Klasická marocká oslava tak probíhá trochu jinak, než jsme zvyklí. Energicky, s čajem a povídáním si.

Samozřejmě naleznete i několik restaurací a barů, kde vám nalejí alkohol. Maročané chodí do barů, které mají zahalená okna a v baru je úplná tma. Proč? Aby je bůh neviděl, jak chlastají. Co bůh nevidí, to se nestalo.

Městská daň z ubytování

Při vstupu do Maroka budete muset předstoupit před hraniční kontrolu. Ta vám udělí oficiální vízum a propustí vás do země na 30 dní. Zároveň vám administrativní pracovník napíše do pasu pod udělené vízum číslo. Toto číslo značí vaši identitu převedenou na „marocký pas“ tzn., že pokud svůj pas ztratíte/ zapomenete a budete se muset identifikovat, je nutné si pamatovat ono číslo pod marockým vízem. 

Bezpečnostní kontroly na letišti

Ať už si rezervujete ubytování skrze Booking nebo AirBnb, bude vám účtována městská daň, kterou si každé město určuje samo. Tato daň je pak používaná na opravu a budování komunitních míst v daném městě. Přímo se tak podílíte na tvorbě kvalitnějších podmínek pro život.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné na cesty se kladou vysoké nároky Ideální je pak instantní jídlo na cesty neboť odpadá povinnost složitého vaření...
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu...
Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu