Naplánuj si svůj další výlet s naším online plánovačem Karlem 2.0 - je to hračka.
cestuj s batohem logo
Cestování > Destinace > 9 tipů co vidět v Maroku – nejlepší místa k vidění
9 tipů co vidět v Maroku

9 tipů co vidět v Maroku – nejlepší místa k vidění

Aktualizováno: 23. června 2024

Pokud si dáváte otázku co vidět v Maroku - rozhodně nepodceňte celkovou dobu plánované cesty a dobře si předem vytipujte itinerář cesty. Naštěstí si v tomto článku ukážeme pár tipů, které vám skládání itineráře zásadně usnadní.
Obsah článku

Maroko je zemí všeho, tedy pro každého. Hory, poušť, moře a ideální počasí během celého roku. Jak uvidíte dále, nouze o zážitky nebude. Spíš budete mít starosti s tím, jak to celé naplánovat, aby vám nic neuniklo. K mému překvapení a možná i neznalosti je Maroko až nebývale velké. Pokud si dáváte otázku co vidět v Maroku – rozhodně nepodceňte celkovou dobu plánované cesty a dobře si předem vytipujte itinerář cesty (alespoň nějaký rámec).

Každé místo, které zde bude zmíněno jsme si vyzkoušeli až teda na surfování – neumíme to, ale hrozně moc bychom chtěli. Pořád o tom mluvíme – stejně jako o další přednášce, ale zatím jsme to neudělali.

Hlavní město Rabat

Návštěvu hlavního města jsme vzali hopem, respektive rychleji, než bys řekl švec. Moc jsme toho vidět nestihli, pokud ale i tak prahnete po tom něco málo vidět, pak stojí za návštěvu dle různých průvodců:

  • Mausoleum Mohammeda V. a Hassanova věž
  • Medina
  • Pevnost Kasbah

Casablanca

Známá především díky kultovnímu filmu Casablanca z roku 1942 (černobílý). Uvádím to proto, že ne každý může být fanouškem černobílých filmů (třeba jako já). Casablanca by měla být o něco zajímavější, co do památek a zážitků.

Z Rabatu jsme se přesunuli do Casablancy vlakem. Hromadná doprava je v Maroku velmi spolehlivá, je ale dobré mít na paměti, že dálkové vlaky přepravují Maročany přes celou zemi. Je nutné si tedy rezervovat své místo. (odkaz na článek tipy a rady). Jakmile jsme vystoupili, utíkali jsme na ubytování a poté rovnou k největšímu highlightu – mešita Hassana II.

Mešita dokončená roku 1993 pojme na celé své ploše v době ramadánu až 105 000 lidí, kteří se přicházejí modlit. Mešita je unikátní hned z několika důvodů:

  • Propojení tří živlů – voda, vzduch a země
  • Střecha, která se během ramadánu otevírá a propojuje tak všechny tři živly
  • Největší minaret na světě (200 metrů vysoký).
Casablanca - mešita

Do mešity se určitě běžte podívat, je to spektakulární zážitek. Vstupné je zhruba 200 Kč a v ceně máte průvodce a když půjdete pozdě na prohlídku, tak i odvoz golfovým vozíkem.

Ve městě jsme příliš času netrávili. Vydali jsme se na pobřežní vycházku z chudinské části až mezi pracháče. Celé pobřeží je téměř písčité, doplněné výhledem na mešitu.

Na druhý den ráno jsme navštívili starou Medinu a zamířili na nádraží.

Marakéš

Mekka obchodu a turistů. Koncetrace zahraničních turistů je v tomto městě jednoznačně největší. Z Rabatu se sem vlakem dostanete za necelé 4 hodiny. Marakéš jako každé město je defacto stejné – mešita, Medina a trhy. To pravé dobrodružství se odehrává jinde, ale k tomu až za chvíli.

V Marakéši jsme se vydali hned po ubytování do staré Mediny, právě tam je i jedno z největších tržišť v Maroku. Poprvé jsem měl tak možnost vidět „Hadaře“, který při hře na píšťalu ovládá kobru. Zdenička si dodnes myslí, že to byly pouze atrapy a ke všemu ještě na baterky. Máme na to rozdílný názor. Já si myslím, že syčející had, který se hýbe je pro mě dostatečně živý.

Svou velikostí je trh a celá Medina příležitostí k tomu smlouvat!

Důvod, proč jsme se vydali do Marakéše byla příležitost zažít noc na Sahaře (více o tomto zážitku zde)

Pohoří Atlas

Pohořím jsme pouze projížděli, nicméně i ty pohledy stály za to. Marocké hory jsou příležitostí pro horolezce a nadšené turisty. Pokud budete mít čas a zároveň i vhodný dopravní prostředek určitě se vydejte na nejvyšší vrchol Maroka – Mt. Toubkal. Více o výšlapu zde.

Co vidět v Maroku: Pohoří Atlas

Ait Ben Haddou

Co vidět v Maroku dále je určitě filmařský ráj severní Afriky. Zatím jste o něm neslyšeli? My do té doby taky ne. Určitě vám budou ale známé filmy Mumie, Gladiátor nebo Princ z Persie. Filmaři si toto poutní místo oblíbili natolik, že se sem od roku 1960 pravidelně vracejí. Ait Ben Haddou je městečko rozdělené na starou a novou část. Původní obyvatelé staré části žili v podmínkách, které jim v moderním životě neumožňovaly žít důstojně, a tak byla vystavena část nová.

Co vidět v Maroku: Ait Ben Haddou

Tu starou využívají filmaři (jedná se o lokalitu, která je pro ně velmi levná) a místní průvodci k tomu, aby si vydělali nějaký ten dirham. Při procházce starou částí vyzkoušejte určitě berberskou whiskey. Na té si ujížděl i velikán Maximus Decimus Meridius (Russel Crowe). Čaj je totiž pro místní kulturu nejoblíbenější nápoj.

Kousek od tohoto místa se mimo jiné nachází takový druhý Hollywood. V nedalekém městě Ouarzazate se nachází největší filmový ateliér s mnoha studii. Když budete mít štěstí narazíte tu i na Brada Pitta – ten si tu za pár šušňů koupil dům.

Cesta do pouště Erg Chebbi

Jen si to představte – karavana se vydává za horkého slunného odpoledne vstříc písečným dunám. Vy jako nebojácný „evropský Berber“ sedíte na hrbu dromedára a užíváte si pohledů do nekonečných dun. Karavana při západu slunce přichází na místo podobné pouštní oáze, rozbije tábor a přečká noc ve stanech – bez elektřiny, vody a civilizace. Je to něco, co byste rádi zažili? Toto místo je odpovědí na původní otázku co vidět v Maroku! 

Erg Chebbi: Kempování v poušti

Yoga class

Jih Maroka je hlavně o druhu pohody – moře, surfování a yoga. Nejen maročtí ale i zahraniční instruktoři nabízejí v každém přímořském městě tzv. yoga retreats. Týdenní pobyty, během kterých praktikujete většinou dvakrát denně yogu.

Jedna z lekcí probíhá nejčastěji brzy ráno při východu slunce a druhá lekce zase při západu. Pokud nechcete absolvovat celý týdenní pobyt jako my, tak je řešení dojít do zřetelně označené budovy nápisem „YOGA“ a zeptat se na single lekci yogy.

Surfování

Jižní pobřeží Maroka je surfařským rájem, do kterého se stahují všichni milovníci tohoto vodního sportu. Dle referencí a vlastního zážitku můžeme doporučit lokality Taghazout a Imsouane.

Určitě bychom k surfování nevolili přímo Agadir, ale právě severnější města v dojezdové vzdálenosti. Taxíkem se tam dostanete zhruba za 150 dirhamů. Autobusem za necelých 30 dirhamů. Nutno ale počítat s časem, který cestováním strávíte.

Město Agadir

Agadir je město v rekonstrukci a je to opravdu znát – bagry všude kam se podíváte. Právě zde jsme pouze dotankovali alkoholické nápoje a zamířili do Taghazout. Liquor stores jsou zde velmi koncentrované.

Za zmínku taky stojí západ slunce na největší pláži, jedno z největších marockých tržišť – Souk El Had nebo návštěva kulturní památky Kasbah Agadir Oufellah. Ale pozor! Kasbah se nachází v nadmořské výšce 216 m.n.m. a výšlap je místy natolik nebezpečný, že byla zřízena kabinová lanová dráha.

Maroko: Tipy, které neminout - Souk v Agadiru

Pokud půjdete navštívit Souk El Had určitě si vyhraďte hodinku až tři. Tržiště vás pohltí svou velikostí, nic takového jsem zatím neviděl. Smlouvání povoleno u každého obchůdku. Můžete si vysmlouvat třeba postel s ručně vydlabanou dekorací. K tržišti pohodlně dojdete pěšky.

Snad tento článek s tipy co vidět v Maroku splnil vaše očekávání a vaše touha navštívit tuto zemi je o to větší! 🙂

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh....
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země dvě....
Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh.
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země

České Budějovice

Online kurz focení iPhonem na cestách

Odemkni si cestu k hezkým a jedinečným fotkám, ke kterým se budeš rád vracet, díky svému iPhonu. 

Kurz focení Iphonem pro začátečníky