Naplánuj si svůj další výlet s naším online plánovačem Karlem 2.0 - je to hračka.
cestuj s batohem logo
Cestování > Destinace > Evropa > Česko > Tábor: 19 tipů, co dělat v Táboře
19 tipů, co dělat v Táboře a okolí

Tábor: 19 tipů, co dělat v Táboře

Aktualizováno: 23. června 2024

Pokud se ptáte, co dělat v Táboře, tak se vydejte s námi na příjemnou a zábavnou cestu za Táborem! Prozradíme vám plno zajímavých tipů.
Obsah článku

Na jihu Čech se nachází skrytý klenot, který netrpělivě čeká, až objevíte jeho podmanivou krásu – Tábor. Nikdy by mě nenapadlo, že tyto řádky budu psát, ale vskutku. Do Tábora jezdíme pravidelně každý rok a s každou další návštěvou jsem více a více spokojenější. Toto středověké město skrývá pokladnici historie, kultury a malebných scenérií. Pokud se ptáte, co dělat v Táboře, tak se vydejte s námi na příjemnou a zábavnou cestu za Táborem!

Co dělat v Táboře - kompletní průvodce
Tábor vás uchvátí, tomu věřte.

Památky a zajímavosti města

Když se procházíte malebnými uličkami historického centra Tábora, máte pocit jako kdybyste byli v Krumlově. Akorát že vůbec! Zachovalá středověká architektura města a okouzlující náměstí prostě baví. Na Táboře je velmi příjemné to, že všechno je kousek. Ať už prší nebo je hezky, vždy je plno míst, které navštívit. Znuděná otázka „co dělat v Táboře“ vás ani nenapadne.

Kotnovská věž a Bechyňská brána

Poznejte Tábor z výšky – stejně jako Budějce mají dominantu v podobě Černé věže, Tábor se pyšní Kotnovskou věží, ze které uvidíte město jako na dlani. Bechyňská brána je ihned pod věží Kotnov, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Žižkovo náměstí

Tohle náměstí nepřehlédnete. Vše, co se v Táboře děje se odehrává v blízkém okolí Žižkova náměstí. Naleznete tu množství restaurací, muzeí i odpočinkových míst.

Co dělat v Táboře: Žižkovo náměstí
Žižkovo náměstí nejde minout

ZOO Tábor

V dojezdové vzdálenosti od centra u části Větrovy se nachází ZOO Tábor. Nikdy jsme tam nebyli, ale jako tip a možnost využití času, je to fajn volba. Více informací zde

Vyhlídková věž Děkanského kostela

V létě máte jedinečnou možnost vidět Tábor i z druhého výškového bodu. Věž 75 metrů vysoká má sice mnoho schodů, na konci ale uvidíte hezké panorama Tábora. Bohužel žádný výtah ani lanovka.

Podzemní chodby

Jsou součástí Husitského muzea a je to jedno z „must see“ v Táboře.

Botanická zahrada

Zelená perla v srdci města Tábor – vcelku lákavá pozvánka do botanických zahrad, kde kromě ikonického páva můžete najít také bohatou sbírku rostlin, sbírku rostoucích dřevin, množství skleníků a moderní využití hospodářských systémů. Nejsem sice přílišný fanoušek botanických zahrad, ale pokud se chcete schovat před deštěm, nebo využít volné odpoledne, určitě nebudete litovat! Více informací zde

Prší? Nevadí, stále je mnoho míst, kde se schovat. Déšť – ten prevít dokáže pěkně znepříjemnit jakýkoliv výlet. Naštěstí i na to je prostředí Tábora připravené. Co dělat v Táboře, když prší? Co takhle zábavně strávit dešťový den v jednom z muzeí nebo kavárně, kterých je ve městě požehnaně? 

Husitské muzeum

Určitě nebude disclaimer to, že Jan Žižka není z Tábora, nicméně jeho odkaz je vidět téměř na každém kroku. Jan Žižka je totiž jeho zakladatelem! Vyvrcholením je sbírka expozic v Husitském muzeu. Součástí muzea jsou podzemní chodby dlouhé přibližně 500m. Kompletní expozici si můžete prohlédnout zde.

Muzeum Lega

Už jako malý jsem tuhle stavebnici miloval a už se těším až jednou bude malý Pišta a budu s ním zase trávit hodiny času u této stavebnice. Muzeum je super díky obsáhlé expozici a celkovému vyžití. Více o muzeum zde.

Muzeum čokolády a marcipánu

Kdo by rád nemlsal a mimo to se i dozvíte, jak se pěstují kávové boby a jak se dále zpracovávají. Během toho budete mlsat čokoládu do prasknutí. Mimo čokoládu poznáte i výrobu marcipánu.

Muzeum čokolády Tábor
Zdroj: cokomuzeum.cz

Divadlo Oskara Nedbala

Poslední dobou trávíme se Zdéňou jeden den v měsíci nějakou kulturní akcí a jednou padla volba na táborské divadlo. Nevěděli jsme co čekat, ale už první dojem při vstupu do divadla byl okouzlující. Hlavně i díky tomu, jak krásně zrekonstruované prostory divadla jsou. Samotný dojem z představení pak dokoná scéna, která je za mě moc hezky vyřešená.

Co vidět v Táboře: Divadlo O. Nedbala
Pohled na scénu z balkonu

Kávová kultura, která baví

Tábor mě velmi překvapil tím, jaká koncentrace hezký kaváren na malém místě je! Lukáš Hejlík s jeho projektem GMLH udělal velký kus práce, když všechny tyto kavárničky a gastro podniky zmapoval. O to příjemnější je, že každé místo vám nabídne dolišný kávový zážitek. A věřte, že každý za to stál. Já jsem poslední dobou uchylák na filtrovanou kávu a tu jsme našli téměř všude. Níže naleznete alespoň výčet kavárniček, které nás zaujaly.

Kávová zastávka

„Klidná kavárna s výběrovou kávou v centru Tábora. Baví nás vše, co je dobré a kvalitní.“

Kávová zastávka
Kávová zastávka – na filtr, jako vždy.

Moccacafé Tábor

Gelto, které musíte ochutnat! 

Bistro Pražská

„Jsme z větší části samoobslužná vegetariánská a veganská restaurace ve městě Tábor. Součástí jídelny je také prodejna zdravé výživy. Denně připravujeme jedno menu a další dvě jídla na váhu, dvě polévky, saláty, karbanátky a placky. Jídlo také rozvážíme po Táboře.“

Bistro Pražská sedlo! Opět skvělý filtr.
Bistro Pražská sedlo! Opět skvělý filtr.

Triko Tábor

Neplánovaná zastávka, neb jsme původně měli namířeno do Bistra Výkvět na italskou kuchyni. Bohužel nekomunikují dobře na instagramu, tak jsme vyrazili směr divadlo O. Nedbala a po cestě se naproti Moccacafé objevilo tohle super místo – Triko Tábor. Moc milý personál, netradiční prostředí, kdy všichni sedí u jednoho dřevěného stolu a možnost vybrat si z desítek řemeslných produktů. Jo a taky moc dobře vaří!

Triko Tábor
I Zdéňa byla překvapená, co jsme v Triko Tábor zažili.

Jednota

„Kavárna a knihkupectví s výběrovým kafem a dobrými knihami malých nakladatelů v historickém centru“

Jednota nabízí množství chutných a méně známých limonád a samozřejmě filtr!

Kam za dobrým jídlem v Táboře

MACE Restaurant Tábor by Martin Svatek

Pokud jste sledovali pořad Zdeňka Pohlreicha – Souboj restaurací, mohli jste nahlédnout „až do kuchyně“ restaurace MACE. Jestli chcete zažít degustační zážitek, tak určitě zajděte sem! 

Bistro Pražská

„Jsme z větší části samoobslužná vegetariánská a veganská restaurace ve městě Tábor. Součástí jídelny je také prodejna zdravé výživy. Denně připravujeme jedno menu a další dvě jídla na váhu, dvě polévky, saláty, karbanátky a placky. Jídlo také rozvážíme po Táboře.“

Výkvět Bistro

Malé útulné bistro v centru města. 

Budvarka u Zlatého lva

A teď trochu z jiného soudku. Protože se vždy snažíme ukázat oba světy – „dobrý“ i „zlý“, tak jako čtvrtý tip našeho průvodce přidáváme i nejhůře hodnocenou restauraci v Google Mapách. 

Kde se v Táboře ubytovat

Hotel Palcát

Ubytování jen pár kroků od centra. Zrekonstruované pokoje, wellness a SPA, bohaté snídaně a celkově příjemné prostředí. Určitě stojí zato strávit noc v tomto hotelu. Zdenča se sem pravidelně vrací s její bábinou, která to tu miluje. 

Hotel Dvořák

Congress & Wellness hotel, který se nachází v blízkosti muzea čokolády. Rozhodně nebudete chybět v centru dění! 

Jak se dopravit do Tábora

Tahle pasáž bude velmi jednoduchá. Tábor má skvělou geografickou polohu. Do Tábora dojedete všemi dopravními prostředky vyjma letadla, nicméně včetně loďky po řece Lužnice. Pokud nechcete řešit strasti s parkováním vozu, doporučujeme využít vlak nebo autobus. Autobusové i vlakové nádraží jsou situována ihned vedle sebe a v docházkové vzdálenosti (10 minut) do centra města.

Kde zaparkovat vůz 🚗

Zaparkujete de facto všude. Město má připravených spoustu parkovacích zón a vyhrazených míst. V naprosté blízkosti centra je několik placených parkovišť. Pokud chcete zaparkovat zdarma musíte Tábor navštívit v sobotu po poledni nebo v neděli (parkovací zóny jsou bezplatné).

Další bezplatné parkoviště:

  • Zimní stadion – ulice Václava Soumara
  • Plavecký stadion – Kvapilova ulice
  • Záchytné parkoviště za vlakovým nádražím – Vodňanského ulice

Placená parkoviště naleznete zde

Kulturní vyžití v Táboře

Sice není Tábor vyhlášeným městem kultury, ale velmi bohatou kulturní nabídku můžete objevit zde

Co navštívit v okolí Tábora

Okolí Tábora je bohaté o velmi uzajímavá místa, která stojí za to navštívit. Plánujete strávit více dní a nenapadá vás, co dělat v Táboře? Pak čtěte i tyto tipy. 

Chýnovské jeskyně

18 km od Tábora se nachází přírodní památka Chýnovské jeskyně. Do jeskyní se dostanete i z Tábora městskou dopravou. Jeskyně byla objevena při práci v lomu roku 1863 a stala se vůbec první zpřístupněnou jeskyní na území ČR. Celková délka okruhu je 1,4 km. Prohlídky jsou s průvodce, takže dostanete maximální možný zážitek.

Pivovar obora

Za dobrým pivem do pivovaru Obora! 10 kilometrů od Tábora naleznete malý rodinný pivovar, který si vaří vlastní pivo od roku 2015, pouívá vlastní chmel i slad. Pokud máte zájem o prohlídku musíte se objednat. Velmi sympatické je životní poslání pivovaru – „Lokální, udržitelné, domácí.“

Poutní chrám Klokoty

Malebná ale o to roztomilejší stavba – poutní chrám v Klokotech. Příjemný výlet z Tábora, který neurazí.

Pěšky okolo Jordánu

Pokud nechcete opustit brány Tábora, tak se můžete vydat na procházku kolem Jordánu. Procházka je velmi příjemná – ze ¾ je po značených trasách mimo silnice, zbytek je po chodníčku podél silnice. Zvládne ji každý. Za odměnu můžete poté navštívit jednu z kavárniček.

Zřícenina hradu Kozí hrádek

Ještě jako študák základní školy Strmilov jsem tuto zříceninu navštívil a bylo to skvělé. Dokonce i teď, když se díky jejich virtuální prohlídce můžu ihned na zříceninu podívat. Zřícenina patří mezi nejpamátnější hrady Táborska a to hlavně díky pobytu Jana Husa – toho jistě všichni znáte, neb si všichni užíváme červencového svátku.

Stádlecký řetezový most

K mostu se můžete dostat buď autem, nebo pěšky. Pěšky je cesta z Tábora dlouhá 17 km, v opačném případě můžete dojet do Opařan a odtud se vydat pěšky k mostu. Tato trasa je dlouhá 3,5 km a je velmi příjemná. U mostu ovšem není žádné občerstvení, takže si vezměte svačinku a pití s sebou!

Zdroj: Scoutandthecity.com

Rozhledna Hýlačka

Pěšky z Tábora se po 3,5 kilometrech objevíte v obci Větrovy, kde se tyčí do výšky 36 metrů rozhledna Hýlačka. Díky velmi sympatickému vstupnému – 20 Kč si můžete užít panoramatické 360 stupňové výhledy.

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh....
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země dvě....
Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Rumunsko je země plná překvapení a fascinujících míst. Při naší cestě jsme objevili spoustu úžasných lokalit, ale dnes se zaměříme na sedm divů rumunska, které by neměl minout žádný dobrodruh.
Putování Rumunskem jsme zahájili naší pravidelnou dobrodružnou cestu. Každoročně vyrážíme se Zdéňou směr nová destinace, kterou jsme v minulosti ještě nenavštívili. Vlastně máme takový příslib, že každoročně navštívíme takové země

České Budějovice

LIMITOVANÁ edice náramků se vzkazem v moresovce

Hledáš originální dárek? Omrkni naší limitovanou kolekci náramků, která vznikla se značkou Woodfi.