Když se chystáte na pobyt v přírodě, možná některým blízkým řeknete, že jedete stanovat či kempovat, jiným se zase pochlubíte s plánem na bivakování. Měli byste si však mezi těmito pojmy napevno vybrat. Ačkoliv spousta lidí (a možná i vy) pokládá mezi těmito názvy rovnítko, rozdíl je poměrně markantní. Pojďte si přečíst článek, ve kterém vám vysvětlíme odlišnosti mezi těmito hojně užívanými termíny a poradíme vám, kam si na takový výlet zajet. Ať už bivakování nebo stanování v ČR, bude to vždy zábava!
Základní rozdíly
Pokud se rozhodnete strávit pár nocí v přírodě pod širákem, pak jde právě o bivakování. Tento typ přenocování s sebou nese snížené pohodlí, neboť k němu potřebujete pouze spací pytel, případně podložku. Když budete místo svého dočasného ubytování opouštět, nemělo by být poznat, že jste tam přespali. Např. takto jsme bivakovali u Sázavy v létě. Bysté oko zaměří plechovky s pivem, které k bivakování prostě patří!
Na druhé straně stanování, jak už ze samotného názvu vyplývá, představuje pobyt v přírodě se zvýšeným komfortem – především jde o postavení stanu nebo rozdělání ohně. Stanování lze nahradit též pojmy kempování nebo táboření. Je to sice pohodlnější způsob, nicméně není tak romantický jako bivakování pod hvězdnou oblohou.
Podmínky bivakování a stanování v ČR
Jednotlivé podmínky se určují podle místa, kde chcete přenocovat. Tak například zákon č. 289/2015 Sb., o lesích jasně říká, že v lese lze tábořit jen na místech k tomu určených. To proto, že může dojít k poškození lesního porostu nebo založení požáru nesprávnou manipulací s ohněm. O bivakování však zákon nehovoří, a vám tak nic nebrání, abyste takto v lese přenocovali.
Podobné podmínky najdeme v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, kdy je táboření povoleno pouze na k němu vyhrazených místech. O bivakování se zákon opět nezmiňuje, a tak lze vycházet ze základních zákazů stanovených pro veřejnost – například zákaz pohybu mimo značené turistické trasy. Současně může Správa Národního parku zakázat pobyt, a tedy i bivakování, na vybraných místech, která vyžadují speciální ochranu.
Obecně lze ale říct, že popularita stanování v ČR je vysoká, i proto jsme se mnohdy setkali s benevolencí majitelů pozemků s rozděláním stanu. Na straně druhé mi přijde, že se správci parků snaží dělat maximum, aby mohli poutníkům nabídnout alespoň nějaké místo na spaní. Například při přechodu Šumavy lze využít nouzová nocoviště.
Pokud by vás zajímalo, jaký stan využíváme na cestách my, tak je to tento – dle popisku výrobce 😀 ultralehký stan Pinguin Arris. Nutno říct, že váží 2,3 kg a je vcelku skladný. Když si ho rozdělíte do dvou batohů, jako my se Zdéňou, tak je to úplná pohodička.
Jaký stan na cestách využíváme?
Už pár let kamarádíme s tímto – dle popisku výrobce 😀 ultralehkým stanem Pinguin Arris. Nutno říct, že váží 2,3 kg a je vcelku skladný. Když si ho rozdělíte do dvou batohů, jako my se Zdéňou, tak je to úplná pohodička. Stan má vysoký vodní sloupec a zatím nás nikdy nezradil.
Kde je nejlepší takto přespat?
Ať už se rozhodnete pro bivakování nebo stanování v ČR, doporučujeme se vždy seznámit s podmínkami nocování na daném místě. Použít k tomu můžete například aplikaci BezKempu, kde si můžete vyhledat vhodná místa pro možnost low-cost cestování v České republice i na Slovensku. Appku docela dost využíváme, obzvlášť v začátcích tam byly pouze takováto místa – louky, paseky… dnes už je appka dál.
Za tímto dobrodružným pobytem v přírodě můžete vyrazit i po Evropě. Třeba Skandinávie je rájem pro cestovatele vyznávající tzv. wild camping, tedy možnost stanování v přírodě. Takto můžete bez obav vyjet za zážitky i do východní Evropy nebo navštívit vybrané země Balkánu (největší potíže bývají v Chorvatsku). Problémy s tábořením nebo bivakováním naopak čekejte v západní, ale i střední Evropě. O tom ale zase v příště.