Naplánuj si svůj další výlet s naším online plánovačem Karlem 2.0 - stačí kliknout zde.
cestuj s batohem logo
Cestování > Cestovatelské tipy > Olomoucký kraj: Tipy na jednodenní výlety do přírody
Olomoucký kraj: Tipy na jednodenní výlety

Olomoucký kraj: Tipy na jednodenní výlety do přírody

Obsah článku

V minulém díle jsme psali o krásách Jihomoravského kraje a dnes nepůjdeme až tak daleko. Olomoucký kraj nabízí mnoho přírodních atrakcí, které jinde v České republice nenajdete. Ať už jde o jeskyně, propasti, vodopády nebo vyhlídky do okolí, je rozhodně z čeho vybírat. Přinášíme vám atraktivní tipy na jednodenní výlety do přírody, které můžete absolvovat sami, v partě s přáteli nebo s dětmi.

Hranická propast a Národní přírodní rezervace Hůrka

Hranické propasti patří první místo nejen v našem článku, ale jedná se též o nejhlubší propast v České republice (hloubka činí 519,5 m) a nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni na světě (zatopená část může být hluboká až 1 km). Z geologického hlediska jde o vápencový útvar s krasovými prvky. Nalézá se u města Hranice a dojet sem můžete vlakem, autobusem nebo autem. K Hranické propasti se váže pověst, podle které panovník Velkomoravské říše Mojmír II. skočil do propasti se svým koněm. Propast je součástí Národní přírodní rezervace Hůrka, která se rozkládá na ploše 37,45 ha. Nachází se zde další úchvatné krasové jevy, zřícenina hradu Svrčov nebo výhled u sochy svatého Jana Nepomuckého.

Hranická Propast.
RegionTourist.cz

Javoříčské jeskyně a Národní přírodní rezervace Špraněk

Tento jeskynní komplex se nachází v blízkosti obce Javoříčko, západním směrem od města Litovel. Javoříčské jeskyně se mohou pochlubit systémem chodeb, dómů a propastí, které patří mezi devonské vápence. Během návštěvy určitě nesmíte vynechat především Suťový dóm a Dóm gigantů, které vás ohromí svou velikostí, bohatou krápníkovou výzdobou a dalšími vápencovými jevy. V blízkosti se navíc nalézá též propast Zátvořice. K jeskyním se dojdete po červené nebo zelené z Javoříčka, kam se dostanete autem nebo autobusem. Javoříčské jeskyně jsou součástí Národní přírodní rezervace Špraněk, mezi jejíž dominanty patří zejména zřícenina hradu Branky, Skalní brána nebo vrchol Špláz.

Národní přírodní rezervace Rejvíz

Mezi tipy na jednodenní výlety do přírody musíme zařadit i Národní přírodní rezervaci Rejvíz, umístěnou východně od města Jeseník. Rezervace se pyšní především rozsáhlými rašeliništi, největšími na Moravě a ve Slezsku. S tím úzce souvisí i specifické druhy rostlin a živočichů, které jsou chráněné. Hlavní atrakcí je Velké mechové jezírko, ke kterému se dostanete po dřevěném chodníku. To je ostatně po Pradědu druhým nejnavštěvovanějším místem v Jeseníkách. Ve východní části rezervace se pak nachází Malé mechové jezírko, jenž ale není běžně přístupné. Za zmínku stojí i naučná stezka, která začíná v obci Rejvíz a mapuje to nejzajímavější, co místní příroda nabízí.

Zoologická zahrada Olomouc a rozhledna Svatý Kopeček

Tento tip potěší zejména vaše děti, avšak i vy si můžete z návštěvy zoo odnést skvělé zážitky. Olomoucká zoologická zahrada se nachází v části Svatý Kopeček a nabízí expozice s více než 350 zvířaty, včetně těch nejoblíbenějších – najdete zde žirafy, lemury, gepardy, klokany nebo pestrobarevné papoušky. Navštívit musíte také největší žraločí akvárium v Česku. Zahrada se též pyšní několika safari parky rozdělenými podle jednotlivých kontinentů, která si můžete projet ve vláčku. Na území zoo stojí i železná rozhledna Svatý Kopeček, jež poskytuje nádherný výhled na Olomouc, Hostýnské vrchy, Chřiby nebo Bílé Karpaty. Před zahradou se nachází parkoviště, takže sem v pohodě dojedete autem.

Více informací o ZOO, vstupenkách a otevírací době čtěte na jejich stránkách.

Zatopený lom Výkleky

Tipy na jednodenní výlety do přírody by měly zahrnovat i nějaké vodní dílo. My jsme pro vás vybrali zatopený lom v blízkosti vesnice Výkleky (na půli cesty mezi městy Olomouc a Lipník nad Bečvou), který nabízí perfektní relax. Lom je hluboký cca 6 m a překvapí vás čistou vodou, která je vhodná ke koupání, ba dokonce i potápění (pozorovat můžete raky a ryby) – hajsaví potápeči na teplotu vody jako já, zde nepochodí 😀 Jde však o velmi navštěvované místo, a tak vás nesmí překvapit davy turistů. Blízko lomu se nalézá parádní vyhlídka, která poskytuje výhled na celé malebné okolí vodního díla. Parkovat se dá přímo u lomu, případně můžete využít autobusovou dopravu.

Vysoký vodopád v CHKO Jeseníky

Praděd a jeho blízké okolí zná každý z nás. Zavedly vás ale někdy vaše toulavé nohy dál než k chatě Švýcárna? Máme pro vás skvělý tip – 3 km severně od chaty se nachází unikátní Vysoký vodopád, který se pyšní titulem nejvyšší vodopád v Jeseníkách. Vodopád měří 28 m (než došlo k sesuvu půdy v roce 1880, měřil dokonce 45 m) a leží na Studeném potoce. Kromě vodního toku zde máte možnost obdivovat také kaskády, erozní a evorzní tvary, mechy, kapradiny a další unikáty místní flóry. Návštěvu Vysokého vodopádu můžete spojit s dalšími krásami CHKO Jeseníky. Pokud budete mít štěstí, možná zahlédnete vzácného rysa ostrovida. My ho klasicky, stejně jako vlky na Šumavě, neviděli. Dostat se sem dá jen pěšky, po vyznačených turistických značkách.

heliosjeseniky.cz

Bradlo (Moravský Blaník)

Článek zakončíme výstupem na vrchol Bradlo, též řečeného Moravský Blaník (souvislost se spícími blanickými rytíři je zde zřejmá). Nachází se asi 20 km jižně od Šumperku a na vrchol se můžeme vydat z několika směrů. Bradlo představuje se svými 600 m. n. m. nejvyšší místo Úsovské pahorkatiny. Odměnou za výstup nám bude úchvatný pohled do dalekého okolí. Tento kopec je oblíbený nejen mezi turisty, ale též horolezci. Při cestě na Bradlo si můžete povšimnout dvou soch čertů, ke kterým se vážou tajemné pověsti. Pokud si chcete výlet prodloužit, můžete si udělat zastávku na nedaleké Tři kameny, Vlčí jámu nebo vrchol Kočičí skála. V blízkosti Bradla najdete též stejnojmennou oboru s vysokou zvěří.

Pokud byste chtěli zavítat i do jiných krajů, určitě neváhejte. Co takhle hned ten nejbližší Jihomoravský?

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Když se chystáte na pobyt v přírodě, možná některým blízkým řeknete, že jedete stanovat či kempovat, jiným se zase pochlubíte s plánem na bivakování. Měli byste si však mezi těmito pojmy napevno vybrat. Ačkoliv spousta lidí (a možná i vy) pokládá mezi těmito názvy rovnítko, rozdíl je poměrně markantní. Pojďte...

Už máte prochozené české turistické trasy křížem krážem a chcete se vydat za hranice našeho státu na alespoň týdenní dobrodružství? Současně nechcete přecenit své schopnosti nebo se pořád považujete za začátečníka? Speciálně pro vás jsme sepsali tento článek představující celkem 7 tras, které lze charakterizovat jako treky pro začátečníky. Ačkoliv...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.

Když se chystáte na pobyt v přírodě, možná některým blízkým řeknete, že jedete stanovat či kempovat, jiným se zase pochlubíte s plánem na bivakování. Měli byste si však mezi těmito

Už máte prochozené české turistické trasy křížem krážem a chcete se vydat za hranice našeho státu na alespoň týdenní dobrodružství? Současně nechcete přecenit své schopnosti nebo se pořád považujete za

České Budějovice