cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Destinace > Evropa > Řecko > Co vidět na Rhodosu: Nabušený průvodce
Co vidět na Rhodosu

Co vidět na Rhodosu: Nabušený průvodce

Aktualizováno: 15. května 2024

Užívat si výhody práce freelancera mi umožňuje, jednou ročně vydat se na cestu po Evropě. Každoročně se se svým kolegou v brzkém jaře sbalíme a vyrazíme objevovat další a další evropská města. Tentokrát padla volba i díky levným letenkám a ubytování na řecký Rhodos.
Obsah článku

Důvody, proč létáme právě na jaře jsme shrnuli v článku o přechodných obdobích. Kromě práce si užíváme také volna, a proto vznikl tento článek, ve kterém vám popíšeme nejlepší místa a pláže co vidět na Rhodosu.

Místa, co vidět na Rhodosu

Rhodos je oblíbenou destinací, kterou navštíví ročně statisíce turistů. Pokud ale vyrazíte mimo sezonu, můžete se těšit z prázdných pláží, nepřeplněných barů, nižších cen stravování, ale i ubytování. I proto jsme mohli strávit pět nocí v 5* Grand hotelu Mitsis za cenu okolo 6 000 Kč, ale o tom více až později.

Město Rhodes

Samotné město Rhodos stojí za návštěvu, potažmo za ubytování se tu. De facto je tu vše, co potřebujete. Určitě se ztraťte v uličkách, posaďte se do random podniků nebo jen tak nakupujte. Město má i velmi hezkou promenádu ve východní části v blízkosti přístavu. Ráno, když jsem chodíval běhávat, tak jsem pozoroval místní rybáře vracející se z úlovků. 

Určitě nevynechte budovu městského úřadu, přístav a blízké okolí, centrum nového města a promenádu ze západu na východ. 

Medival City of Rhodes

Co vidět na Rhodosu: Staré město Rhodu
Staré město Rhodu je fakt pěkný.

Musím uznat, že staré město je opravdu skvostné. Nejprve jsme nezáměrně nemohli najít vstup do města (očividně ty hradby plnili svůj účel) a poté jsme se hodiny toulali ulicemi starého města. Nenechte se mást, že by za hradbami nic nebylo. Právě naopak. Hradby ukrývají plně rozvinutou civilizaci plnou obchůdků s kýčovitými předměty, ale i ručně vyráběnými výrobky (odvážím si hrníček!) a terasovými restauracemi s výhledy.

Nikam nechvátejte a opravdu so prohlídku užijte. Za mě nejlepší vyrazit v pozdním odpoledni, kdy nebude město rozpálené.

Lindos

Pokud disponujete autem nebo skútrem určitě vyrážet po východním pobřeží do města Lindos. Zde se nachází v zátoce starodávné Acropoli s vybudovaným městem pod ním. Ve měste můžete strávit i více času. Ikonické bílé baráčky s kavárničkami a různými obchůdky vás pohltí.

Rhodes:Lindos
Lindos není jen město, ale také Acropolis a další památky

Zátoka St Paul’s Bay

Pár set metrů od Acropoli je ukrytá fotogenická zátoka St Paul’s Bay. V těsné blízkosti hladiny zátoky je umístěný bar, kde se dá i nevinně opít, když nebudete pozorní.

Rhodes: St. Paul's Bay
Zátoka je příjemná v docházkové vzdálenosti od centra

Panagai Tsampika

Východní pobřeží je plné pokladů. Kromě města Lindos jsme při výletu zavítali na kopec Pangai Tsampika, kde na samém vrcholu je kostelíček a sakra hezký výhled. Podobný výhled jsem zažil také při jednodenním výšlapu na Olymp.

Každý, kdo tam vkročil odcházel s kouskem chleba v ruce. Po krátkém zkoumání jsem prozřel a za malý dar jste mohli do kostela vstoupit a zároveň jste byli odměněni kouskem chleba, který sem každý den dobrovolníci vynáší. U kostela je lavička, kde se dá sedět klidně hodiny a jen civět do zátoky pod vámi.

Panagai Tsampika
Autem můžete dojet téměř až nahoru, cesta je ale horší.

Malonas

Kousek severně od Pangai Tsampika jsou v mírném kopečku pozůstatky Acropoli Manolas. Nejsem archeolog, nebo zapálený objevitel takových rozpadlišť. Nahoře byl ale moc hezký výhled.

Západ a východ slunce

Východy i západy jsou opravdu krásné. Když jsem se každé ráno chodil proběhnout po místní promenádě, užíval jsem si východu slunce a takového zajímavého oparu. Pak jsem skočil do studeného moře a den mohl začít.

Právě při západu slunce v ruce s vychlazeným pivem si řeknete jediné – ten život za to fakt stojí. Nemusíte být v baru, stačí si koupit něco s sebou v místních marketech a jen si užít západ slunce.

Západ slunce na Rhodosu
Západ jsme zažili, na východ jsme byli moc líný 😀

Bary, kavárny a restaurace

Rhodos je o zábavě, proto jsme věnovali notnou dávku pozornosti výběru zajímavých barů, ať už s ikonickým výhledem nebo zajímavým prostředím. 

Pokud se budete pohybovat v severní části ostrova určitě nesmíte vynechat Ronda Rhodes, kam jsme se vraceli opakovaně. Kromě poctivého negroni, doporučuju také drink monkey funky. Další bar poblíž starého města je otevřený bar Union ukrytý mezi domy s DJ a skvělou atmosférou. 

Při cestě ze severu na jih a opačně nesmíte na východní straně ostrova minout zátoku Quinn Bay a v ní ukrytý bar Kounna Beach & Resto Bar

Tolerance alkoholu v Řecku je 0,5 promile.

Tradiční gyros v pita chlebu si můžete vychutnat v uličkách starého města Rhodosu obklopeného masivními hradbami. My jsme zamířili do předem pečlivě vybraného podniku Pita Nikos. Jsem rád, že jsme tam zašli. Hned první, co mě nadchlo byl nápis na tričku „Pamatujte, budu se k vám chovat tak, jako se chovám ke svým dětem“. Gyros v pita chlebu vyšel na 4,5 EUR a byl famózní. 

Vychutnat si styl přípravy naší kávy jsme poznali pouze v jedné jediné kavárně Monk coffee. Dal jsem si filtrovanou kávu připravenou na ledu, kolega zase cold brew. Nesmělo chybět ani tradiční řecké frappe.

Jak se pohybovat po ostrově

Nejbezpečnější formou je půjčit si auto a vyrazit objevovat ostrov. Na poklidné objevení celého ostrova si vyhraďte dva dny. Cesty na ostrově jsou omezeny maximální rychlostí 80 km/hod, a tak cestu ze severu na jih a z východu na západ stejně neurychlíte. Díky auto ideálně zaplníte svůj seznam míst, co vidět na Rhodosu. Auto mimo sezonu vychází zhruba okolo 25-40 EUR maximálně. My jsme si půjčili hybridní Fiat Pandu a bohatě stačila. Cena se v sezoně může zvýšit. 

Další možností je půjčit si skútr a vyrazit objevovat blízké okolí. Tuto možnost jsem kvůli nárazovému větru nevyužil, neb mi jí pán v půjčovně rozmluvil. Cena skútru se pohybuje okolo 15-20 EUR/ den. Opět v sezoně se může změnit.

Cestování na Rhodosu pomocí auta
Auto stojí zhruba 30 EUR denně

Cestovat po ostrově autobusem bych nedoporučoval. Původně jsme tak zamýšleli taky, ale tuto možnost nám hned sami místní rozmluvili. 

Poslední možnost je pronajmout si řidiče s autem na celý den. Takovou možnost jsem navrhl ze standy řidiči taxi, který nás vezl z letiště. Odpovědí mi byla, že tolik peněz ani nemám. 

Kde se ubytovat

Při hledání noclehu jsme se chtěli dostat k pokojům, které jsou situované u moře. Díky přechodnému období jsme tak našli na Booking, jak říká Jaroslav Dušek, nabídku, kterou nešlo odmítnout. 

5* Grand hotel Mitsis leží na samém severu ostrova. Nabízí služby od A do Z a za 5 nocí s all inklusive jsme zaplatili na osobu zhruba 6 000 Kč. Pro freelancery skutečně nabídka, která se neodmítá. Zázemí hotelu je skvělé jak pro práci, tak vegetování. Měli jsme exkluzivní přístup na pláž, 2 hotelové bazény, 8 restaurací a neomezenou konzumaci všeho. 

I takové jsou výhody cestování mimo sezonu. Hotel to dělá především proto, aby nemusel přes hlušší období zavírat, což by ho ve výsledku stále více, než poskytnout pobyt za opravdu nízké ceny. 

Stejná situace panuje ale i v dalších ubytováních. Co jsme koukali tak apartmán najdete i za 300 Kč/ noc.

Nejlepší pláže, co vidět na Rhodosu

Jsme zabydlení, jdeme objevovat ty nejlepší pláže. Obecně nejlepší pláž je ta, kde se o vás postarají, nebo jste úplně sami. Takových je na Rhodosu několik. Níže vám ukážeme pláže hlavně na východní straně ostrova. Ať se ale kouknete i na zahraniční blogy, doporučí vám to samé. Východní část je totiž v závětří a vítr tam tolik nefouká.

  • Paralia Faliraki
  • Paralia Antoni Kouin
  • Red Sand Beach
  • Pallas Beach

Kdy vyrazit na Rhodos

Velmi záleží na vašich časových možnostech. Pokud nejste limitováni, vyhněte se hlavní sezoně. Zároveň ale i brzkému jaru a zimě. Ihned si řekneme proč. Brzké jaro, například konec března je velmi větrný a počasí je spíš na bundu. V průběhu dubna se vítr postupně mírní, sluníčko příjemně hřeje a dny jsou jako dělané k trávení u pláže (náš případ). Nyní při psaní článku lituji, že jsem se nenamazal opalovákem. Nutno říct, že vítr není příjemný, je po zimě chladný a nutí vás být na pozoru. 

Léto, a tedy hlavní sezona je signifikantní vysokými teplotami, azurově modrou oblohou, teplým mořem a taky vysokými cenami a overcrowdingem. 

Podzim a obzvlášť v postupné fázi je zase nejideálnější variantou. Vzduch i moře jsou ohřáté z pařákového léta a vše nasvědčuje ideálně strávenému času. S mizícími turisty klesají také ceny a na ostrově se lépe dýchá. 

Jak platit na Rhodosu

Existuje snadná odpověď. Na výlet jsem si bral 20 eurovou bankovku, kterou si také vezu zpět do ČR. Po celém ostrově je možné platit kartou. Hotovost jsme použili v restauracích, kde byl sympatický majitel, nebo na spropitné. 

Na cestách používám zásadně Revolut, díky které mám nejvýhodnější kurzy, neomezenou směnu a virtuální karty v telefonu. Mají několik plánů, postačí vám ale základní neplacený plán. 

Jak se dostat z letiště

Cesta za dobrodružstvím, co vidět na Rhodosu začíná prvními kroky na letišti, je potřeba se z něj hlavně dostat. Existují dvě možnosti. Tou první je autobus, který jezdí každých 40 minut (pro více informací mrkněte na oficiální stránky). Jízdenku si můžete koupit online, nebo u řidiče. Jízdné je 2,5 EUR. 

Druhou možností je cesta taxi. Tu jsme využili my, neb autobus nám odjel přímo před nosem. Chtěli jsme smlouvat o ceně, abychom něco ušetřili, taxikáři ale z letiště jezdí do centra Rhodosu za jednotnou taxu 27 EUR. Vše nám bylo demonstrováno ukazováním na vyvěšené tabule. Zásadní je ale cesta na letiště. Cena zpět na letiště už je otevřená ke smlouvání. Z centra Rhodosu se tak můžete dostat i za 18 EUR.  

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné na cesty se kladou vysoké nároky Ideální je pak instantní jídlo na cesty neboť odpadá povinnost složitého vaření...
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu