cestuj s batohem logo
text: cestuj s batohem
Cestuj s batohem
Search
Close this search box.
Cestování > Destinace > Evropa > Česko > 7 tipů na nejkrásnější turistické trasy v ČR
Nejkrásnější turistické trasy čr

7 tipů na nejkrásnější turistické trasy v ČR

Česká republika je nádherné místo, to potvrdíme nejen my, domorodí občané, ale i turisté z ciziny. Často ovšem v touze po zahraničních destinacích zapomínáme na krásy naší domoviny.
Obsah článku

Covid zásadně změnil to, jak jsme nad krajinou naší rodné hroudy, začli přemýšlet. Vždyť právě pořekadlo všechno zlé, je pro něco dobré, dalo do pohybu naše choutky na objevování krás Česka. Tento článek vám dá několik tipů na nejkrásnější turistické trasy ČR, kam se můžete vydat na výlet, klidně i vícedenní. Můžete si být jisti, že litovat nebudete.

Výstup na Praděd

Navštívit vrchol Jeseníků je skvělá možnost, jak začít s horskou turistikou. Cesta vám zabere celý den. Na Praděd vede vícero cest, tu po asfaltové cestě z Ovčárny zná asi každý a nenabídne strhující dobrodružství. Naopak túra vedoucí z Červenohorského sedla na druhou nejvyšší horu České republiky poskytuje to správné vzrušení. Tato trasa o celkové délce 20 km (tam i zpět, neboť jinak než se po svých se z Pradědu nedostanete) nabízí nádherné výhledy do širokého okolí, což zahrnuje i pohled na nádrž Dlouhé Stráně.

Výstup na Praděd.
Výstup na Praděd je fascinující záležitost. Foto by ok-tourism.cz

Naučná stezka okolo Hrozenkova

Kateřina Tučková patří mezi nejoblíbenější české spisovatelky současnosti. Není proto divu, když její román Žítkovské bohyně přivedl do tohoto kraje mnoho čtenářů, kteří chtějí poznat zdejší tajuplnou atmosféru, jež z této túry dělá jednu z nejkrásnějších turistických tras v ČR. Naučná stezka v délce 18 km vám odhalí jedinečnou přírodu, historii, kulturu a lidové tradice tohoto místa. Stezka začíná ve Starém Hrozenkově, vede přes Bedové, Kopanice, Vyškovec nebo třeba Vápenice. Na cestu se můžete vydat kdykoliv během roku, ovšem nejlepší je to od konce dubna do června.

Zlatá stezka z Prachatic do Pasova

Chcete-li se ponořit do historie, zvolte si pro svůj několikadenní výlet trasu vedoucí z Prachatic do Pasova. Jedná se o tzv. Zlatou stezku, která vás provede nejvýznamnějšími místy Českého ráje, kudy v minulosti vedla obchodní trasa pro kupce prodávající velmi důležitou komoditu – sůl. Čeká na vás trasa o celkové délce 119 km, kterou započnete v Prachaticích a vydáte se na jih k hranicím s Německem do Českých Žlebů. Cestou minete například hrad Hus, Volary nebo Soumarský most. Z Českých Žlebů se dále vydáte do Německa, kde je cílem vaší cesty Pasov.

Turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Tato ne tolik známá trasa vede po červené z Kostelce nad Orlicí do Ústí nad Orlicí. Celková délka stezky pak činí 58 km. Svůj název získala podle spoluzakladatele Mezinárodního olympijského výboru, spisovatele, cestovatele a pedagoga, který v Kostelci nad Orlicí, výchozím místem poutě, působil. Tuto trasu ocení především milovníci výhledů a fyzické zátěže, jež si díky častému stoupání a klesání přijdou na své. Na cestě si mimo jiné prohlédnete to nejlepší, co tento kraj nabízí, konkrétně lesopark Lípová stráň, dřevěnou rozhlednu ve Vrbici, údolí Divoké Orlice a mnohem víc. 

Hřebenová trasa Českým Švýcarskem

Pokud vás láká možnost dát si pořádně do těla, máme pro vás ideální tip na dálkovou pěší túru vedoucí přes přenádherné vrcholy Lužických hor a Českého Švýcarska. Trasa se dělí na pět etap – podél levého a pravého břehu Labe, okolím Hřenska, Jetřichovickem, zadním Českým Švýcarskem a nakonec Krásnolipskem. Celkem trasa měří 100 km. Pokud si troufnete na všech pět částí Hřebenovky, začnete svoji cestu v Tisé u kostela a svůj cíl naleznete až v Jedlové na nádraží. Během túry zažijete náročné etapy s krásnými výhledy na konci, ale i klidné procházky s možností obhlédnout si místní památky. 

Hřebenová trasa Českým Švýcarskem
Hřebenová trasa Českým Švýcarskem

Velkou tragédií byl požár v Českém Švýcarsku, který vypukl krátce po naší návštěvě v létě roku 2022. To velmi ovlivnilo flóru i faunu, a tak možná nabudete dojmu, že to nestojí za to. Omyl. České Švýcarsko je kouzelné i tak.

Pokud se do Českého Švýcarska chystáte, doporučujeme si booknout jednu noc v malebné vísce Růžová, kde mladá rodinka provozuje stanový glamping Trapani + pronajímají i pokojíček v ručně zrekonstruovaném domečku.

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Vysočina odjakživa patří mezi vyhledávané destinace pro milovníky cyklistiky i turismu. My si dnes představíme trasu, jejíž historické kořeny sahají do doby druhé světové války, kdy v této oblasti působila parašutistická skupina, pojmenovaná na počest Mistra Jana Husa. Tato jedna z nejkrásnějších turistických tras v ČR začíná ve městysu Krucemburk a pokračuje směrem na jih přes úchvatné lesní hvozdy Žďárských vrchů, proti proudu Svratky k jejímu pramenu, Brožovu skálu, rybníky Sykovec a Medlov, až dorazíte do cíle v Novém Městě na Moravě.

Přechod Šumavy

Otevíráme mapu světa, týdenní dovolená není příliš dlouhá na to vydat se dál za hranice naší “hroudy”. Karel původem z Vimperka, Vám bystřejším jistě neunikla demagogická kampaň města Vimperk, jak rád s úsměvem říkám, že je to pomyslná brána Šumavy, navrhl, že bychom mohli jít přechod Šumavy. A co víc… učiníme přechod Šumavy za 3 dny, o kterém si můžete přečíst více.

Jedna z nejkrásnějších turistických tras je pěší přechod NP Šumava

Sledujte nás na Instagramu

Podobné články

Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné na cesty se kladou vysoké nároky Ideální je pak instantní jídlo na cesty neboť odpadá povinnost složitého vaření...
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Picture of Pišta
Pišta
Rád píšu a na Cestuj s batohem jsem hlavní editor našich příběhů, které společně s dalšími členy spoluvytváříme na cestách.
Na cestách vždy vyhládne A pokud se vydáváme na náročný pochod bez možnosti návštěvy restaurace nebo ubytování v hotelu musíme si s sebou zabalit dostatečné množství jídla Na potraviny vhodné
Objevovat svět a při té příležitosti ušetřit co nejvíce peněz za ubytování je cílem asi každého cestovatele Taková možnost existuje a to v podobě housesittingu