I díky tomu, že máme na tuto cestu většinou dostatek času, můžete si být jistí, že naše tipy co navštívit v Rumunsku jsou autentické a prožité na vlastní kůži. Ostatně jako každý článek na tomto blogu.
Na závěr přidáme i mapu všech míst, které jsme projeli, a které si myslíme, že stojí za to. Můžete si ji stáhnout do telefonu a použít během své cesty.
Banát
Můj dlouhodobý sen. Od první chvíle, co jsem o oblasti Banátu slyšel, jsem chtěl tuto příhraniční část Rumunska navštívit. Proto není divu, že na našem seznamu co navštívit v Rumunsku nechybí. Očekávání byla veliká, vždyť kolik známých osobností se každoročně vypravuje do Banátu na stejnojmenný festival Banát. Pokud nevíte oč jde, tady je intro.

Banát je pro nás známý díky místním obyvatelům. Jsou to Rumuni s českými kořeny, a tak není divu, že na vás lidi mluví češtinou a ve vesnicích vidíte typická staročeská stavení. Původně jsme chtěli pěšky navštívit 5 původních vesnic. Trek je dlouhý zhruba 80 km a neměl by zabrat více jak 4 dny (je to hodně kopcovité – nahoru, dolu). Bohužel nám hodně pršelo, takže jsme stihli navštívit pouze Eibentál, Bígr a autem poté dojet na Rovensko (a to je masakr cesta). Svatou Helenu a Garnic jsme neviděli, neb nás tlačil čas. Za tu dobu jsme se ale tak strašně nasmáli. Místní jsou neuvěřitelně otevření, vtipní a dokáží udělat zábavu i když není zrovna nálada. Jo a taky pěkně chlastají.
Pokud byste chtěli vyrazit a strávit v této oblasti více času, určitě si přečtěte průvodce Banátem, který sepsali přímo místní Čecho-Rumuni.
Brasov
Původně jsme chtěli z Brasova vyrazit směr “Drákulův hrad” Bran. Jenže jsme se po příletu tak nějak začali více nimrat v tom, co je Dracula zač a jak to celé vzniklo. Tím jsme se dostali i k tomu, že Bran není dobrá volba. Celý den jsme tak strávili v tomhle romantickém místě. Nedělalo nám problém se po malém historickém centru flákat celý den.
Město nabízí vlastní pivovar, mnoho kaváren a restaurací, zajímavá historická místa (bílou a černou věž, Černý kostel) nebo příjemný výšlap k nápisu Brasov.
PS: Dejte pozor, kam chodíte – o tom ale až na konci článku.

Černé moře
Pamatuju si, že jsme s rodiči byli, ještě když jsem byl dítě, na dovolené v Bulharsku. Pro naší rodinu to byl tenkrát highlight dekády neb jsme prostě nebyli bohatý. 😀 Nevzpomínal jsem si ale, jaké to Černé moře je.

Až když jsem ho viděl, vzpomínky naběhly. Relativně čistá voda, hodně vln, příjemné písčité pláže a písčité dno. Teď jako dospělý můžu říct, že rumunské Černé moře je hlavně o tom si užít klid a asi i párty, protože to přesně nabízí snad všechna města vybudovaná na západní straně moře.
Mega stavby, široké pláže poseté bary… tomuhle kolosu se lze vyhnout tak, že přijedete mimo sezonu. Ubytování je 2x levnější, nikdo vás nebude otravovat a lehátka můžete využívat zdarma.
Delta Dunaje
Pokud váháte, zda v rámci itineráře co navštívit v Rumunsku zahrnout Deltu Dunaje, tak pozorně čtěte dál. Jeden z nejlepších zážitků, které jsem zažil. Zaplatili jsme si se Zdéňou dobrodružnou 9 hodinovou plavbu z města Tulcea (Tulža) skrz kanály Dunaje až na místo, kde se Dunaj vlévá do Černého moře.
Pokud můžete, určitě vyražte. Uvidíte kolonie ptáků, původní obyvatele, kteří osídlili nehostinnou oblast delty, divoké koně a prohopsáte vlny tvořící se příbojem z moře. Plavba sice stále na české 1 500,- (300 LEI), ale ty peníze za to opravdu stály.

Solné doly (Salina)
Rumunsko má několik solných dolů. Tím nejznámějším je asi Salina Turda, kam vyráží největší množství lidí. Taky jsme měli v plánu Salina Turda navštívit, ale moc nám to nehrálo do plánů. Nakonec jsme žádný solný důl nenavštívili.
Mě to ale nedalo a pořád jsem se snažil najít další solné doly. Přeci nemůže existovat jen jeden a taky že jsem měl pravdu! Existuje jich několik a všechny si můžete prohlédnout zde
Přírodní lázně Băile Herculane
Úplnou náhodou jsme na celé délce cesty z Bukureště do oblasti Banát narazili na tohle místo. Zdenička otevřela Mapy.cz a pouze chtěla rozdělit naši 300 km úmornou cestu z Bukurešti příjemným výletem. Z nevinného výletu se vyklubal krásný den v horské oblasti Muntii Godeanu.
Băile Herculane je pak město dříve založené Římany, když dobyli Dácii (ano, stejně jako ta značka aut. Dácia = v překladu Rumunsko dnes) a později architektonicky zničené komunisty, když z něj chtěli udělat rekonvalescenční letovisko v brutalitním stylu. Jsou tu vyvěrající prameny, kde se můžete volně vykoupat, aniž by vás někdo zkásnul nebo prudil.
Fagarašské hory
Při cestě po známé silnic Transfagarašan jsme strávili jednu noc na místě zvaném Bâlea Lac. Odtud jsme dále šlapali po hřebenech pohoří Fagaraš a wow! Díky nezalesněným vrcholkům získáte pohled do celé krajiny na kilometry daleko. Zároveň krásně vidíte na klikatící se cestu magistrály. Tohle místo určitě patří na seznam co navštívit v Rumunsku!
Na medvědy nenarazíte, ty se drží v lesích dole. Velmi oblíbeným je pak přechod Fagaraše na cca 7 dní, přičemž překonáte zhruba 70 km a několika kilometrové převýšení. Řekl bych, že tyhle hory jsou takové zlobivé – počasí se mění ze vteřiny na vteřinu. Mají něco do sebe a moc rádi na ně vzpomínáme.

Transfagarašská magistrála + Transalpina DN67C
Jestli se chystáte projet magistrálu i Transalpinu DN67C formou zájezdu, tak bych vám spíš doporučil půjčit si auto a na vlastní pěst projet vše tam a zpátky. My nechtěli trávit tolik času v autě, takže jsme zvolili jen jednu z výše jmenovaných, a to Transfagarašan. Na samém vrcholu téhle cesty je místo Bâlea Lac, kde “naleznete jediný život”.
My jsme zde strávili noc a podnikli následně dva výšlapy ve Fagarašských horách.Určitě stojí za to si projet celou cestu Transfarašanu tam i zpět, protože ty výhledy jsou z obou stran úplně jiný. Celá cesta zabere dohromady zhruba 2 hodiny jednosměrně (jsou v tom zahrnutý i zastávky na focení). Jediný, co nás “zklamalo” byl nevýhled na jezero na jižní straně cesty, možná ani není potřeba k tomu jezeru jezdit.

Sighișoara
Nenápadné městečko ukryté na cestě ze Sibiu do Brasova. Ani jsme se zde nechtěli zastavit, pak jsme ale zjistili, že je zde rodný dům Vlada III. aka Draculy. Fór je ale v tom, že z toho domu je dnes bizarní restaurace s ne příliš lichotivým hodnocením (Casa lui Vlad Dracul).
Na druhou stranu jsme byli rádi, že jsme vyrazili neb Sighișoara je taková light verze Českého Krumlova. Jak řekla Zdéňa: “Krumlov z Wishe bez řeky kolem”. Město je ale opravdu krásné plné ne takových těch běžných památek, co vidíte všude jinde.
Víte proč právě Vlad III. je přezdíván Dracula? Jeho otec Vlad II. byl součástí tzv. Řádu draka a jako člen získal označení “draco”. Latinský překlad slova je sice “drak”, rumunský překlad ale znamená “ďáble”. Jeho syn Vlad III. byl přezdíván jako“Drăculea”. Překlad slova v latinštině znamená “syn draka”, v rumunském “syn ďábla”. Jeho krutost a přezdívka pak vzala za své.

Rumunské vinice
Rumunsko díky příznivým podmínkám patří mezi producenty kvalitních vín, a přesně to jsme chtěli zažít také! Po několika ošklivých dnech jsme si řekli, že si užijeme den na vinici. Vybrali jsme si oblast na severně od Bukureště, konkrétně v oblastech Târnave a Aiud. Další vinice jsou na východ od Bukurešti po cestě do Constanty nebo taktéž v oblasti Banát.
Těch vinic je tady opravdu mnoho. V sezoně tj. srpen/ září můžete zažít řízenou degustaci vín s přespáním na vinici. V druhé polovině září pak přichází na řadu sklizeň a na degustace už není příliš časový prostor. My jsme dorazili v druhé polovině září a už na nás zbyly jen hotové lahve bez vypravěče.
Strávili jsme tak noc na vinici Crama de Piatra a bylo to moc pěkný! Láhev rieslingu nás vyšla asi na 350 Kč, přičemž místo a atmosféra byla k nezaplacení, stejně tak pokoj, ve kterém jsme strávili noc.
Bukurešť
Metropoli jsme si nechávali až na samotný konec cesty. Nechtěli jsme příliš času trávit ve velkých městech, nicméně je potřeba říct, že jsme se neoprávněně domnívali, jaký opruz Bukurešť má být.

Na tuzemských i zahraničních blozích je napsáno – parlament a pryč. Víceméně to řekla i chatGPT, kterou jsme trefně pojmenovali jako Bohunka (ona sama vystupovalo jako on). Je to ale chyba! Bukurešť dříve nazývaná malá Paříž má, co nabídnout. Bohaté kulturní vyžití (koncerty, workshopy, parky plné lidí, buskeři a další), památky ale také kavárny.
Pro Rumuny je to velmi významné místo roku 1989. Ostatně jako téměř pro všechny země východního bloku. Rumunská historie je ale zahalená do ještě větší mlhy událostí té zimy roku 1989. V ten rok na Boží hod byl totiž sesazen a následně veřejně popraven diktátor Nicolae Ceaușescu. Velmi zajímavý celý ten osud, určitě si k tomu dohledejte informace.
Mapa se všemi i bonusovými místy do telefonu
Uložte si mapu 80+ míst co navštívit v Rumunsku přímo do telefonu a mějte všechna místa neustále při sobě.
Bezpečnost v Rumunsku
Při plánování míst, co navštívit v Rumunsku mějte také na paměti bezpečnost, která je obzvlášť poslední dobou velmi omílaná, a to především kvůli medvědům v oblastech jižních Karpat. Určitě si před cestou zjistěte vždy situaci v dané oblasti s výskytem medvědů.
Medvědi jsou největším strašákem bohužel už i pro místní, kteří orodují za to, aby byl navýšen počet odstřelů těchto šelem.
Co se týče třeba nocí ve velkých městech určitě se nemusíte bát upírů a ani nějaké větší kriminality. Stačí dodržovat všeobecná pravidla – nechodit do prázdných uliček (ani za ceny zkrátit si cestu), nevystrkovat velký obnos peněz nebo nechávat věci na sedadle vozidla.
K Rumunsku jsme pravidelně také natáčeli stories a postovali příspěvky, které si můžete přehrát v našem výběru na IG profilu. Budeme rádi, když nás budete i sledovat! 🙂
Je v Rumunsku levno nebo draze?
Pro mě kapitola dávno uzavřená před odjezdem do Rumunska – je tam levno! Vystřízlivění přišlo hned pár hodin po příletu. Upřímně bych řekl, že je v Rumunsku ještě dráž než u nás.
- Pohonné hmoty o 10 %,
- oběd v normální restauraci/ kiosku cca 150,-/ porce,
- noc pro dva v hostelu cca 600-1000,-,
- Vstupné na památky 200-500,-/ osoba
- Točené pivo 50-70,-/ půllitr
Levnější je samozřejmě nakupovat v běžných řetězcích (Lidl, Kaufland, Carrefour), ne vždy tomu ale situace nahrává. Proto bych byl připravený na to, že může nastat situace, že utratíte víc, než jste původně plánovali.
Jak ale říká Honza Kraus: “Nějaký prachy vždycky zbydou”.
Chcete více obsahu? Spoustu dalšího inspirativního dobrodružství najdete u nás na našem blogu.
Vše potřebné na cestu: Tipy a triky, které se neztratí
Rezervujte si let
Při vyhledávání cest nejvíce využíváme službu Skyscanner. Je to náš nejoblíbenější vyhledávač letenek do celého světa. Ostatně jeho logika stojí na prohledávání spoelčností po celém světě, takže vždy více, že nezůstal kámen na kameni.
Rezervujte si ubytování
Na cestách používáme nejčastěji Booking.com, který vám trvale nabízí nejlevnější ceny penzionů, hostelů a hotelů. Druhotnou aplikací je pak Airbnb.com. Ta ale za nás nemá tak dobrý uživatelský servis jako Booking.
Nezapomeňte na cestovní pojištění
Cestovní pojištění se neprodává jen tak pro nic za nic. Ochrání vás před nemocí, úrazem, krádeží a zrušením cesty. Je to komplexní ochrana pro případ, že se něco pokazí. Nikdy nejezdíme na cestu bez něj, ani v EU. Naše oblíbené společnosti, které nabízejí nejlepší služby a cenu, jsou:
> ČSOB cestovní pojištění
> AXA ASSISTANCE se slevou 50 %