Dálkový přechod GR11 je jeden ze tří dálkových treků táhnoucích se přes celé pohoří Pyrenejí, které tvoří hranici mezi Španělskem a Francií. Je to taková prochajda od majáku k majáku.Trasa začíná u Atlantského oceánu u majáku Cabo de Higuer na baskickém pobřeží a končí u majáku Cap de Creus u Středozemního moře v Katalánsku. Vysokohorská GR11 trasa dlouhá 840 kilomterů vás povede nekrásnější částí španělských Pyrenejí. Takový Valle de Ordessa, to bude topovka. Tak na co čekáte? Vložte řízek mezi chleba a vyrazte vstříc nečekajícímu dobrodružství.
Kompletního průvodce trasou GR11 naleznete v tomto obsáhlém článku.
Kompletní GR 11 trasa
Nástup do hor a Atlantický oceán
Nástup do opravdových hor trvá v průměru kolem deseti dnů a zahrnuje necelých 200 kilometrů. Zatím přecházíte pouze menší kopce a kocháte se bohatě zarostlou krajinou. Za vesnicí Isaba se terén začne prudce zvedat a vám se otevře krásný Pyrenejský masiv. Ovšem tady vám začíná několikadenní funění do kopců, ale dechberoucí výhledy vás odmění. Nutno podotknout, že kemp za Izabou byl letos zavřený, a tak si nakupte a dobijte elektroniku ve městě.
Čeká vás první vícedenní úsek v horách bez civilizace. Obecně se doporučuje startovat u Atlantiku, protože podnebí na západním pobřeží je o něco přívětivější než na druhém konci Španělska. A stoupání do hor je zde pomalejší, a tak máte čas si vyzkoušet fyzičku a aklimatizovat se. Západní strana je také více civilizovaná, a tak nemáte problém si cokoliv dokoupit.
Centrální Pyreneje
Nabízejí nejúchvatnější panoramata. Možná na vás dýchne surovost hor, která se odráží ve výstupech a sestupech vyřízeného, ale nadmíru spokojeného chodce. Během 25 dní půjdete převážne podél Španělsko-francouzských hranic, také přejdete Andorru a budete se kochat dechberoucími výhledy. Taky zjistíte, že duchovní sféra cesty, kvůli které se vydává do Pyrenejí spousta poutníků, už není tolik utlačovaná bolestí a hladem, jako na začátku, ale že nacházíte přesně to, co jste přijeli hledat.
Civilizace je poměrně řídká, a tak je třeba plánovat na pár dní dopředu. Nejdůležitější je mít co jíst, pít a nabitá elektronika. Pocítíte, že batoh může být parťákem a že fyzička je na tom lépe, než jste si mohli myslet. Poslední úsek v horách je údolí Núria, které je za hezkého počasí absolutní třešničkou na dortu.
Sestup
Čeká vás velké horko, rozmanitost výhledů se zužuje a nedostatek vodních zdrojů vás žene do cíle. Je to velmi suchá část Pyrenejí a může se stát, že kvůli vysokým teplotám tento konečný úsek bude zasažen požárem a bude uzavřen. Doporučuji vstávat opravdu brzy a jít ještě za tmy, v tom největším odpoledním horku se schovat ve stínu a pokračovat v cestě k večeru.
V mém případě vypukl požár, když mě čekalo pět dní do konce. Požár Španělé zajistili a já mohla bez komplikací pokračovat až do úplného konce.
Vše potřebné na cestu: Tipy a triky, které se neztratí
Rezervujte si let
Při vyhledávání cest nejvíce využíváme službu Skyscanner. Je to náš nejoblíbenější vyhledávač letenek do celého světa. Ostatně jeho logika stojí na prohledávání spoelčností po celém světě, takže vždy více, že nezůstal kámen na kameni.
Rezervujte si ubytování
Na cestách používáme nejčastěji Booking.com, který vám trvale nabízí nejlevnější ceny penzionů, hostelů a hotelů. Druhotnou aplikací je pak Airbnb.com. Ta ale za nás nemá tak dobrý uživatelský servis jako Booking.
Nezapomeňte na cestovní pojištění
Cestovní pojištění se neprodává jen tak pro nic za nic. Ochrání vás před nemocí, úrazem, krádeží a zrušením cesty. Je to komplexní ochrana pro případ, že se něco pokazí. Nikdy nejezdíme na cestu bez něj, ani v EU. Naše oblíbené společnosti, které nabízejí nejlepší služby a cenu, jsou:
> ČSOB cestovní pojištění
> AXA ASSISTANCE se slevou 50 %