Turistická lékárnička: Kompletní návod, jak si ji sestavit

Důležitou součástí každého dobrodruha je i zdraví. Jedna věc je cestovní pojištění, které dokáže zajistit jakousi “jistotu” v případě, že se něco stane. Dnešní článek je ale o tom, jak snížit možné dopady. Správně zabalená turistická lékárnička dokáže mnohdy snížit dopady nevolností, bolestí a různých zranění. Do role vrchního zdravotníka Cestuj s batohem byla nominovaná Zdenička jakožto zdravotní sestřička. Přečtěte si pár tipů, jak si takovou turistickou lékarničku sbalit. 

V první řadě je dobré myslet na to, na jak dlouhý výlet/ dobrodružnou cestu jedete. Pokud plánujete víkendový výlet po Česku, stačí vám náplasti na puchýře. Na domácí půdě, tedy v Česku se dokážete vždy dopravit například k lékaři, do nemocnice, do obchodu pro léky, do lékárny nebo prostě výlet skončit a jet domu.

Jak si zabalit turistickou lékárničku na delší treky

Turistická lékárnička na delší cesty

Pokud ale plánujete delší putování, které má stanovený termín, mohla by vaše turistická lékárnička obsahovat níže vypsané věci. Pro naše typy putování, tedy dlouhé pěší treky na více než týden máme sestavenou turistickou lékárničku takto:

Speciální kategorií jsou antimalarika. Pokud plánujete cestu do exotických zemí, je dobré myslet na přibalení si antimalarik. Jedná se o Afriku, vybrané státy Jižní a střední Ameriky, Oceánie a Asie. 

Světová mapa zemí s rizikem malarie
Zdroj: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria

JAK NAPLNIT TURISTICKOU LÉKÁRNIČKU

Pochopili jste správně, že výše zmíněné léky nejsou vždy volně k sehnání. Existuje několik cest, jak může být vaše turistická lékárnička naplněna. Tou první může být návštěva lékárny. Mnoho léků a přípravků je volně dostupných. Druhou variantou je návštěva vašeho obvodního lékaře, který může vypsat recept na některé medikamenty. Poslední (pro nás) známou možností, jak naplnit lékárničku jsou centra cestovní medicíny. V místě bydliště jich budete mít určitě několik. 

Vše, co by měla obsahovat turistická lékárnička
Zdenička dále jako odbornice oboru zdravotnictví přidává krátkou glosu: “Turistická lékárnička je sestavená takhle, protože si myslím, že to stačí. Pištík mě nutí něco napsat. Celej tenhle seznam je postavenej za mě na nejdůležitějších věcech na cestě. To znamená bez bolesti, hlavně si nespálit ksicht a normálně si dojít na záchod.
 
Velikost lékárničky je na každém z nás. Pro každýho je důležitý něco jinýho.. tenhle seznam je jen inspirace, ne žádnej návod. Doufám, že použijeme na naší cestě co nejmíň věcí ze seznamu, a že ostatní věci budou potřebný jako bílý triko na cestě do Santiaga.” Vše o cestě do Santiga nalezneš tady. 

ZASÁDY SPRÁVNÉ turistické LÉKÁRNIČKY

Turistická lékárnička by měla být hlavně uspořádaná. Pokud ji potřebuji akutně použít měl bych mít okmažitý přehled, co kde je. Další důležitou zásadou je její okamžité poznání. Jednoduše řečeno, když ji s sebou budu nosit v batohu, tak musí být na první dobrou zřetelné (i pro cizí osobu), že daný obal je od lékárničky. Turistická lékárnička by měla stát při nás za jakékoliv situace. Měla by se přizpůsobit plánované cestě. A v neposlední řadě by měla splňovat zásadu, že by v ní neměly chybět nezbytné věci. 

Zásady chování cestovatele

Předejít používání léků můžete i svým racionálním chováním. Na cestách existují nepsaná pravidla, které by měl nejen každý dobrodruh dodržovat. Platí to ale také i pro běžné turisty cestující do exotických destinací a resortů. Jak ale říká s oblibou Karel – trocha bacilů a bakterií jenom prospěje. 

Mimo Evropu a na místech, kde si nejste jisti, se snažte vždy pít balenou vodu, která je v řádně okolkované lahvi. 

V exotických zemích je často vidět ve street foodech maso, na které krásně praží sluníčko. Pokud si nejste jisti tím, že to Váš žaludek nepřevrátí o 360° a Váš konečník neroztrhá, dejte od toho ruce pryč. Nekonzumujte také syrové maso. Zeleninu a ovoce si taktéž opláchněte balenou vodou. 

Nemusí to být šťastná volba. K tomu se váže příběh. V Thajsku jsme dodržovali pravidlo pití pouze balené vody. Lákavou nabídku Long Island Ice Tea 1+1 zdarma s ledem pak odskákala Zdenička kamarádka. Ta nejen, že přišla o zábavu, ale také protrpěla přesun do Kambodži.

Sleduj nás na instagramu