Svatojakubská pouť: Pouť do Santiago de compostela

Santiago de Compostela – téměř každý o něm slyšel. Každý si dokáže matně vybavit, že to má jistou spojitost s pěší poutí, někdo má přátele, kteří tuto pouť šli (někteří i vícekrát po různých cestách) a někdo tuto pouť Santiago de Compostela dokonce prošel. Vzhledem k tomu, že polykat dávky na kole nás nebaví, rozhodli jsme se, že si “malý pěší sen” splníme také. Kdo mohl na začátku vědět, že to bude hned dvakrát.

Existuje několik variant cest, jak si nejnavštěvovanější pěší pouť Santiago de Compostela projít a spočinout před Catedral de Santiago de Compostela. Existuje taky plno důvodů, proč se lidé na tuto pouť vydávají, co chtějí na cestě najít a někdo prostě jde, protože chce jít a nepotřebuje k tomu důvod. 

Tým Cestuj s batohem (opravdu tak nazývám dvoučlenný tým složený z dvou obyčejných kluků z jižních Čech – Karla a Pišty) dostál změn. Na cestu místo Karlíka vyráží další členka Zdenička, která ne že by chtěla, ale musí jít (protože má přítele Pištu, který je neustále nevrlý a navíc blíženec)

Kecy na úvod: Jak se zrodila myšlenka jít pouť Santiago de Compostela

Už na Zélandu vznikala myšlenka jít pár set kilometrů z bodu A do bodu B. Prakticky nejdostupnější cesta, nebo pouť, která je výborně značená a pro nováčky přívětivá, je právě pouť Santiago de Compostela. 

Na výběr byly i jiné šmakovky jako Pacific crest trail (PCT), přechod GR20 nebo přechod České republiky po nově vytvořených severních a jižních stezkách. 

Hlasitá myšlenka je něco, co přiměje člověka nad věcmi přemýšlet. Někde něco plácnete, trošku se tím zavážete a pak Vám to nedá… Hledáte, zajímáte se a nakonec si řeknete: “To je něco, co mi dává smysl”, i když to smysl pro mnohé nedává. Obzvlášť pro konzervativní okolí, které stejně ale na konec řekne – znám lidi, co to šli a prý to byla pecka, nebo – to je můj kluk/ holka, on/ona to ušel/a.  

Zdenička tak k Vánocům dostala dvě letenky do Bilbaa, které nám měly otevřít dveře k zase jiným zážitkům. Přišla korona. Ta zabila i další dobré nápady, které jsme měli. Například založit si cestovatelský blog. 

Ale dost bylo frkání… Pojďme k tomu, co Vás zajímá.

Jak plánovat pouť Santiago de Compostela?

Je vhodné znát své limity a schopnosti zároveň. Pro začátek bude dobré zodpovědět si tyto otázky:

  • Kolik kilometrů jsem schopný ujít?
  • Netrápí mě žádné zdravotní problémy z dřívějška, které by se mohly zmovu ozvat?
  • Chci spát v albergues (více o nich zde) ZDE ODKAZ nebo v hostelech? Pokud v albergues, ovlivní můj den to, že se párkrát nevyspím (např. kvůli chrápání ostatních)?
  • Jdu sám nebo s někým? Pokud s někým, zná on/ona své limity?

Pokud si odpovíte na tyto otázky, můžete přejít dále. Nebo prostě scrollujte níže, na nic si neodpovídejte, ale hrozně rád pak říkám – “Já vám to říkal” 😀

Druhou oblastí, podle které se rozhodovat, je terén, respektive trasa, kterou zvolíte. O jednotlivých trasách jsme psali v tomto článku. Zvažte také výškový profil každé trasy, který ovlivní množství ujitých kilometrů, a to zase celkový počet dní, který chcete jít.

Poslední oblastí je, zda se chcete po dokončení Svatojakubské cesty podívat dále až na “konec světa”. Pokud ano, tak si k celkovému výletu přidejte další 3-4 dny. Voalá a máte sestavený denní plán cesty, respektive znáte počet dní, kolik na camino potřebujete.

Teď už stačí jen objednat letenku a můžete vyrazit. Vyhledávejte letenky pomocí našeho nabitého průvodce. 

Tápeš při hledání letenek? ✈️ Ukážeme ti jak na to 🙂

Tápeš při hledání letenek? ✈️ Ukážeme ti jak na to 🙂

Holy Year: Význam

Svátek všech poutníků. Co to ale vůbec Holy year je? Rok, který je zasvěcený výročí Dne svatého Jakuba, který ten daný rok vychází na neděli 25.7. Musí to být výhradně neděle.

Logicky to nemůže být každý rok, proto vychází Holy year na tento cyklus – 6, 5, 6 a 11 let. Tzn., že předchozí “Holy years” vycházely na roky 1999, 2004, 2010, 2021 a další bude v roce 2027. Zajímavostí je, že “Holy year” může být v rámci století pouze 14x!

Co se při takovém výročí děje? Dvě zásadní události pro každého poutníka.

  • Svaté dveře v katedrále v Santiagu, Porta Santa, které se nacházejí na Praza da Quintana, se otevírají pouze na jakobínský rok a zůstávají otevřené po celý rok. Svaté dveře se oficiálně otevírají 31. prosince, poslední den předchozího roku.
  • Lze získat plnomocné odpustky, které odpouštějí všechny hříchy. Aby poutníci získali nárok, musí navštívit katedrálu, pomodlit se a zúčastnit se mše. Měli by také jít ke zpovědi během 15 dnů před cestou nebo po návštěvě katedrály.

Díky tomuto faktu na tato léta rapidněji narůstají čísla poutníků mířících do Santiaga. V covidovém roce, kdy byly dveře otevřené došlo k prodloužení do roku 2022.

Na 25.7 vychází také oficiální svátek “Dny Galície”, kde se shodou okolností nachází i Santiago de Compostela.

Zajímá Vás více o Svatojakubské cestě?

Sháníš letenku? ✈️ Potřebuješ itinerář cesty? 🎒 Nevíš jakou zemi vybrat? Navštiv naše Herohero, kde ti zvládneme se vším poradit. 

Sleduj nás na instagramu

5 2 votes
Article Rating
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
2 let před

Díky za clanek, chystame se pristi rok, tak kdyby nahodou, ozveme se.

1 rok před

1xBet является одной из самых известных на рынке. https://bet-promokod.ru/ Большой выбор спортивных и киберспортивных событий, десятки открытых линий, высочайшие коэффициенты. Также, БК имеет широкий функционал и одна из немногих дает возможность совершать ставки по специальным промокодам. Используя промокоды, вы можете получить реальный денежный выигрыш, не внося абсолютно никаких средств. Это реально! Узнать последний промокод вы можете прямо сейчас, однако использовать его необходимо в соответствии с условиями и инструкциями, которые приведены ниже.